Jak rozpoznać prawdziwy miód?
Naturalny miód to jeden z najbardziej wartościowych produktów. Zawiera substancje o właściwościach antybakteryjnych, przeciwwirusowych i antynowotworowych. Ma zbawienny wpływ na organizm: stymuluje układ immunologiczny, pomaga zwalczyć infekcje i wzmacnia serce. Wspiera też funkcjonowanie układu pokarmowego i trawiennego oraz nerwowego. Sekret tkwi w substancjach występujących w naturalnym miodzie, których nie znajdziemy w sztucznych produktach. Jak rozpoznać prawdziwy miód? Który jest najzdrowszy i jak go stosować, by nie stracić jego cennych właściwości?
Na infekcje górnych dróg oddechowych najlepszy jest miód lipowy i spadziowy – oba silnie stymulują układ odpornościowy, działają przeciwgorączkowo oraz antybakteryjnie i pomagają zwalczyć kaszel. Wzmacniają też organizm po antybiotykoterapii. Z kolei dla osób z osłabionym układem krążenia najlepszy będzie miód gryczany, akacjowy lub faceliowy. Ten pierwszy polecany jest przede wszystkim starszym ludziom zmagającym się z miażdżycą, nadciśnieniem i chorobą wieńcową. Zawiera duże ilości rutyny, która wzmacnia naczynia krwionośne, a do tego wykazuje silne działanie regeneracyjne, i jest pomocny w okresie rekonwalescencji. Miód akacjowy reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom złego cholesterolu. Z kolei miód faceliowy wzmacnia serce, a do tego pomaga zwalczyć dolegliwości układu pokarmowego i trawiennego, niweluje również szkodliwe działanie używek. Osoby mające problemy z układem moczowym powinny sięgnąć po rzadki miód nawłociowy. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne i moczopędne, dzięki czemu ułatwia zwalczanie infekcji dróg moczowych i chroni przed ich nawrotem. Wzmacnia też układ krążenia.
Dla zwykłych ludzi odróżnienie prawdziwego miodu od naturalnego jest bardzo trudne. Różnica tkwi w ledwo wyczuwalnych nutach smakowych, konsystencji i posmaku, jaki pozostaje w ustach po jego spożyciu (naturalny miód lekko piecze i drapie w gardle). Wiek i rodzaj miodu są w stanie określić jedynie doświadczeni pszczelarze. Na szczęście, istnieją proste metody, by sprawdzić, czy miód jest naturalny (sztuczny rozcieńczany jest wodą lub pszczoły odżywiane są syropami cukrowymi, by przyspieszyć proces produkcji). Pierwszą z nich jest test rozpuszczania – łyżeczkę miodu wystarczy wlać do szklanki zimnej wody. Nierównomierne rozpuszczanie się i widoczne smugi w wodzie (a także jego osadzenie się na dnie szklanki) świadczą o tym, że miód jest naturalny (sztuczne rozpuszczają się szybko i równomiernie). Innym sposobem jest zważenie miodu – litr naturalnego produktu powinien ważyć ok. 1,4 kg. Naturalny miód już po kilku miesiącach podlega procesowi krystalizacji, zachowując jednak wszystkie właściwości lecznicze. Sztuczny miód nigdy nie traci płynnej konsystencji.
Miód traci cenne właściwości już w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Nie powinno się go dodawać do wrzątku ani stosować w wypiekach i gotowanych potrawach. Najlepiej więc spożywać go bezpośrednio – zwłaszcza przy infekcjach i przeziębieniu – będzie działać jak syrop. Naturalny miód jest też idealnym dodatkiem do deserów, musli, płatków śniadaniowych, a także owocowych i warzywnych koktajli. Jesienią warto przygotować naturalny syrop na bazie cytryny, imbiru i miodu, który zahamuje rozwój infekcji przy pierwszych objawach przeziębienia. Do suchego i wyparzonego słoika wlewamy odrobinę miodu, a następnie układamy naprzemienne warstwy 4 plasterków cytryny (należy ją dokładnie umyć i usunąć pestki z plasterków) oraz 2 łyżeczki świeżo startego imbiru, tak by wypełnić słoik. Całość zalewamy miodem (najlepiej lipowym lub spadziowym), zamykamy i wkładamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie syrop jest gotowy do spożycia (samodzielnie lub jako dodatek do wystudzonej herbaty).