Jak rozpoznać strzyżaka i co robić w przypadku ukąszenia?
Strzyżaki to niebezpieczne i bardzo uciążliwe owady, które mogą przysporzyć nam wielu dolegliwości. Często mylimy je z kleszczami, ponieważ przypominają je swoim wyglądem, choć mają skrzydła. Na atak strzyżaków jesteśmy narażeni zazwyczaj, gdy spacerujemy w lesie lub przebywamy na terenach podmokłych. Jak rozpoznać te owady? Co robić w przypadku ich ukąszenia? Podpowiadamy.
Strzyżak sarni potocznie zwany jest kleszczem ze skrzydłami. To dlatego, że zachowaniem przypomina kleszcza, choć jest o wiele bardziej uciążliwy. Owad ten pochodzi z rodziny narzępikowatych. Występuje w klimacie umiarkowanym. Jak wygląda? Ma od pięciu do sześciu milimetrów, spłaszczone ciało z pancerzem podobnym do kleszczowego, a cechą najbardziej charakterystyczną są długie, delikatnie pozłacane skrzydła. Strzyżaki, podobnie jak kleszcze, pojawiają się, gdy zaczyna robić się ciepło. Dzięki spłaszczonemu tułowiowi potrafią wcisnąć się niemal wszędzie.
Strzyżaki atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Mogą otoczyć swoją ofiarę całym stadem. Wbijają się w skórę i wysysają krew. Jednak to nie wszystko. Gdy strzyżak uczepi się skóry, zrzuca skrzydła i zaczyna produkować larwy, które spadają na ziemię i czekają na ciepłe temperatury, by przepoczwarzyć się i zacząć atakować.
Jak atakuje strzyżak?
Strzyżaki mogą atakować zarówno w stadzie, jak i pojedynczo. Gryzą, łatwo wczepiają się w skórę i włosy. Mogą również wchodzić do nosa, uszu i oczu. Po ukąszeniu owada na skórze pojawia się swędząca grudka, która początkowo nie jest wyczuwalna. Silne świąd i ból wyczuwalne są dopiero następnego dnia. Grudka może utrzymywać się na skórze nawet do kilku miesięcy. Ukąszenie strzyżaka bardzo często prowadzi do reakcji alergicznej, która może trwać również do kilku miesięcy.
Co robić w przypadku ukąszenia?
Gdy ukąsi nas strzyżak, najlepiej udać się do lekarza, który oceni, czy nie jest ono niebezpieczne.
Specjaliści twierdzą, że strzyżaki mogą przenosić różnego rodzaju bakterie, choć nie jest to potwierdzone naukowo. W niektórych przypadkach były to bakterie Bartonella schoenbuchensis, Anaplasma oraz Borella, która może wywołać boreliozę. W przypadku ukąszenia strzyżaka należy niezwłocznie udać się do lekarza i obserwować swoje ciało.
Jak chronić się przed strzyżakami?
Trudno uchronić się przed strzyżakami, ponieważ potrafią się wcisnąć niemal wszędzie. Ubranie może nie wystarczyć, dlatego warto zaopatrzyć się w preparaty odstraszające owady. Można również unikać wycieczek do lasu, a także na tereny podmokłe.