Reklama

Jak rozpoznać zawroty głowy?

Wyobraź sobie, że stoisz na krawędzi wysokiego klifu i czujesz w żołądku, że możesz zaraz spaść. Wiele osób twierdzi, że jeśli ktoś ma takie uczucie, to cierpi na zawroty głowy, jednak nie jest to prawda. Tak więc, co to są zawroty głowy i jakie są jego objawy?

Co to są zawroty głowy?

Ogólnie mówiąc zawroty głowy są zestawem objawów, a nie konkretną jednostką chorobową. Możesz odczuwać nieprzyjemne dolegliwości, które są efektem kilku problemów, zazwyczaj związanych z delikatnym układem równowagi uch środkowego. Innymi przyczynami mogą być problemy dotyczące mózgu lub narządu wzroku.

Jakie są objawy?

Jednym z nieprzyjemnych objawów jest uczucie, że wszystko wkoło wiruje. Objaw ten może być łagodny i trwać kilka sekund lub być bardziej nasilony i trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy. Inne objawy to skołowacenie, utrata równowagi, a czasami mdłości i wymioty. Zdarza się także, że występują inne objawy związane z daną dolegliwością, która również powoduje zawroty głowy. Należą do nich wysoka gorączka, szum w uszach lub utrata słuchu.

Reklama

Co może powodować zawroty głowy?

Najczęstszym rodzajem zawrotów głowy są łagodne położeniowe zawroty głowy, które wynikają z problemów z uchem środkowym. Złogi wapnia naturalnie występujące w uchu środkowym przesuwają się wtedy, kiedy ruszasz głową, przez co do mózgu wysyłane są sygnały, które są odpowiedzialne za odczuwane przez ciebie zawroty głowy.

Zapalenie błędnika jest koleją dolegliwością ucha środkowego podczas której dochodzi do stanu zapalnego nerwu przedsionkowego. Nerw ten prowadzi od ucha środkowego do mózgu, a stan zapalny powoduje zaburzenia wysyłanych przez niego sygnałów, prowadząc do zawrotów głowy. Podczas zapalenia błędnika może dojść także to zainfekowania kanałów, co także powoduje zaburzenia sygnałów wysyłanych do mózgu.

Leczenie zawrotów głowy

Zanim lekarz przepisze ci leki musi on wiedzieć co powoduje u ciebie objawy, ponieważ każda dolegliwość musi być leczona w inny sposób. Łagodne zawroty głowy, które prawie w ogóle nie wpływają negatywnie na pacjenta mogą nie być w ogóle leczone. Jeśli są one spowodowane infekcją lub nie wpływają na codzienne funkcjonowanie danej osoby, to uważa się, że lepiej zostawić to do momentu, kiedy objawy same zaczną się wycofywać. Jednak jeśli są one nasilone i długotrwałe, to mogą mieć negatywny wpływ na wykonywanie codziennych aktywności i zadań. W takich przypadkach lepiej interweniować i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Łagodne położeniowe zawroty głowy są łatwe i szybkie w leczeniu, które polega na takim manipulowaniu ruchami głowy, aby złogi wapnia się przesunęły. Pacjent leży, a lekarz porusza jego głową. Proces taki nazywa się manewrem Epleya. Niektórzy pacjenci opisują to jako „cudowne” wyleczenie, ponieważ objawy znikają natychmiastowo. Jednak niektóre formy zawrotów głowy wymagają zażywania leków przez dłuższy czas. Specjaliści zalecają także pacjentom ćwiczenia, które można wykonać w domu, które także poprawiają ich samopoczucie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zawroty głowy | zapalenie ucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy