Reklama

Jak się przygotować do badania EEG głowy?

Elektroencefalogram wykonuje się w celu wykrycia przyczyn różnych zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, np. migren, omdleń, problemów z pamięcią, padaczki, bezsenności, nadpobudliwości, guzów mózgu, zakażeń toksynami, bakteriami. Ciekawe jest to, że EEG pozwala również ocenić poziom inteligencji. Badanie to nie niesie żadnego ryzyka i jest dobrze tolerowane. Na czym polega i jak się do niego przygotować dowiesz się poniżej.

Na czym to polega EEG?

Komórki mózgu „porozumiewają” się za pomocą impulsów elektrycznych o niewielkim natężeniu. Za pomocą elektrod przyłożonych do skóry czaszki bada się przepływ tych impulsów, czyli czynność bioelektryczną mózgu. Elektrody rejestrują zmiany przepływu impulsów w neuronach – komórkach kory mózgowej. Aparatura odpowiednio je wzmacnia, by możliwe było dokładne ich zapisanie na wykresie elektroencefalografu (EEG).

Co jeść, co pić, ile spać?


Przez co najmniej 8 godzin nie wolno pić alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę i jej pochodne (kawy, herbaty, coca-coli). Należy jednak zjeść lekki posiłek.

Reklama

Przed EEG dobrze się wyśpij – zmęczenie może mieć wpływ na czynność mózgu i zafałszować wyniki. Bywa jednak, że podczas badania konieczne będzie zapadnięcie w sen – wtedy zostaniesz poinformowany, że musisz skrócić sen nocny.

By wynik był miarodajny, przed zapisaniem się na EEG należy poinformować lekarza o stale przyjmowanych lekach. Niektóre mogą zaburzać elektryczną aktywność mózgu. Niekiedy trzeba zmniejszyć dawkę lub odstawić lek.

Uwaga na włosy


Przed badaniem należy je umyć delikatnym, zwykłym szamponem, bez odżywki czy leków. Pamiętaj, że nie wolno używać żadnych produktów do stylizacji włosów, takich jak żele, pianki, jedwabie, lakiery, nabłyszczacze. Lepkie substancje mogłyby zakłócić przepływ prądu.

Zanim przypną elektrody

Powinnaś poinformować lekarza o ewentualnej padaczce. Personel jest przygotowany na pomoc pacjentowi w przypadku ataku, ale powinien wiedzieć o zagrożeniu, by podjąć wszelkie środki ostrożności. Należy zdjąć z głowy wszystkie spinki, a z uszu kolczyki.

Jak wygląda badanie?


By poprawić przewodnictwo elektrod, smaruje się je specjalnym żelem. Po nałożeniu na głowę czepka z elektrodami (od 16 do 24 elektrod), lekarz zaproponuje, byś położył się na leżance lub usadowił w fotelu. Zostaniesz poproszony o zamknięcie oczu i pozostanie w bezruchu.

Następnym etapem badania są próby pobudzania aktywności mózgu – fotostymulacja (otwieranie i zamykanie oczu, oświetlać Cię też będzie lampa diodowa). Spodziewaj się też hiperwentylacji (wywołasz ją częstymi, głębokimi oddechami).

Badanie trwa do 40 minut.


Kiedy wyniki?

Wydruk (encefalograf) z zapisem EEG można odebrać najczęściej tego samego albo następnego dnia. Jeśli lekarz dostrzeże coś niepokojącego, może natychmiast skierować do szpitala na dalsze badania.

Ile kosztuje badanie?

EEG jest finansowane przez NFZ, ale musisz mieć skierowanie od neurologa lub psychiatry. Jeśli kolejka jest długa, badanie można wykonać również prywatnie (ok. 120 zł). Nie ma żadnych przeciwwskazań, elektroencefalogram jest bezinwazyjny i nie wpływa na funkcjonowanie organizmu.

Badanie EEG u dziecka


Na EEG kieruje się dzieci z ADHD, opóźnione w rozwoju psycho-ruchowym, z omdleniami.

Dzieci w wieku do 6 lat zazwyczaj badane są we śnie. By jednak maluch łatwo zapadł w sen, trzeba go rano obudzić cztery, a nawet sześć godzin wcześniej, niż zwykle. Dzieci, które jeszcze sypiają w ciągu dnia, nie powinny przed badaniem zażyć tej drzemki.

Czasami jeśli trudno jest dziecku zasnąć w ciągu dnia, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu badania w godzinach poźnowieczornych, np. od 19 do 20. Jeśli badaniu ma być poddane niemowlę, powinnaś je nakarmić dopiero po założeniu czepka z elektrodami.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy