Reklama

Jak się przygotować do badania krwi, moczu, USG brzucha, RTG kręgosłupa

Dieta, wysiłek fizyczny, stres, palenie tytoniu, a nawet... żucie gumy – to wszystko może mieć wpływ na wynik, jaki uzyskasz! Co zrobić, by go nie zafałszować?

Takie zabiegi wykonujemy, by skontrolować stan zdrowia. Od wyników zależy więc dobór terapii. Dlatego postarajmy się, by wiernie odzwierciedlały to, co dzieje się w organizmie.

Pobranie krwi

Nie zmieniaj diety, jedz to, co zwykle i takie same porcje. W dniu badania bądź na czczo. Od ostatniego posiłku powinno upłynąć min. 14 godzin. Jeśli badasz stężenie cholesterolu lub trójglicerydów, nie powinnaś przed pobraniem krwi zażywać leków je obniżających.

Nie wysilaj się i nie stresuj, bo to także ma wpływ na wynik!

Badanie ogólne moczu

Nie powinnaś wykonywać go w trakcie miesiączki ani w ciągu 3 dni po jej zakończeniu.

Reklama

Przed pobraniem moczu umyj i osusz okolice intymne.

Pobierz próbkę rano, po przerwie nocnej, do specjalnego plastikowego pojemnika (z apteki). Zrób to min. 4 godziny od ostatniej mikcji, ze środkowego strumienia.

USG jamy brzusznej, dróg moczowych, narządów rodnych (przez pow. brzuszne)

W przeddzień i w dniu badania zachowaj lekkostrawną dietę. Zrezygnuj z pokarmów zawierających dużo błonnika (np. świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste).

Zastosuj preparat z symetykonem – zapytaj o niego w aptece. Pozwoli to na usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego (stanowi przeszkodę dla ultradźwięków). Zalecana dawka: 2 kapsułki wieczorem w przeddzień badania oraz 2 rano w dniu wykonywania USG.

Co najmniej 6 godzin przed badaniem bądź na czczo. Nie pij płynów gazowanych ani słodzonych, nie pal tytoniu, nie żuj gumy.

Na ok. 1–2 godziny przed badaniem wypij ok. 1,5 l niegazowanej wody i nie oddawaj moczu (pęcherz powinien być wypełniony).

RTG kręgosłupa

Dzień przed badaniem – dieta lekkostrawna, niepalenie tytoniu, wieczorem 2 kapsułki symetykonu.

W dniu badania bądź na czczo, zażyj rano 2 kapsułki symetykonu i zadbaj o wypróżnienie.

Ważne! Gdy idziesz na USG lub RTG, weź wyniki poprzednich badań. Specjalista będzie wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: USG | rtg | dieta | badanie | badania | diety | palenie tytoniu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama