Reklama

Jak spać, żeby się wyspać?

Jeśli śpisz zalecane 8 godzin i wciąż budzisz się zmęczony, to być może musisz zmienić pozycję, w której zasypiasz. Szczególnie „męczące” jest spanie na brzuchu i w pozycji embrionalnej. Dlaczego?

Spanie na brzuchu

utrudnia utrzymanie naturalnej i wygodnej pozycji miednicy. Do tego silnie uciska pachwinę i inne mięśnie brzucha, rąk i nóg, co wywołuje silne bóle. Wygięcie głowy maksymalnie na bok powoduje napięcie ścięgien, przez co budzimy się z silnym bólem szyi, a w ciągu dnia możemy odczuwać ból głowy. Pozycja ta jest odradzana przede wszystkim astmatykom, ponieważ może powodować bezdech senny.

Z kolei w

pozycji embrionalnej

ciało jest wygięte nienaturalnie w kształt litery C, co obciąża kręgosłup. Spanie w tej pozycji negatywnie wpływa też na kolana, pogarsza krążenie krwi, uciska przeponę, a tym samym utrudnia oddychanie. Skutkuje to niedotlenieniem organizmu, przez co budzimy się niewyspani.

Aby obudzić się wypoczętym, pełnym energii i sił do działania, najlepiej

spać na plecach

z nogami wyprostowanymi i rękami wyciągniętymi wzdłuż ciała lub na boku z wyprostowanymi nogami. Jeśli śpisz na brzuchu lub w pozycji embrionalnej to należy jak najszybciej pozbyć się tego nawyku, bo nie tylko obniża on jakość snu, ale przede wszystkim ma negatywny wpływ na stan naszego zdrowia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pozycje do spania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy