Reklama

Jak stosować węgiel aktywowany?

Węgiel aktywowany (aktywny, leczniczy) stosuje się do celów medycznych jako środek przeczyszczający i antidotum na zatrucia. Wykorzystywany jest także w urządzeniach do oczyszczania powietrza i wody. Pierwsze wzmianki o jego stosowaniu pochodzą z 1550 r. p. n. e. Warto mieć ten środek w domu, gdyż przyda się zarówno na ukąszenia pająka, jak i zatrucia pokarmowe czy inne kłopoty żołądkowe. Ponadto, można go stosować nawet do mycia zębów.


Czym jest węgiel aktywowany?



Węgiel aktywowany to preparat, który wykazuje silne właściwości adsorpcyjne. Jego struktura umożliwia wchłanianie i zatrzymywanie substancji takich jak bakterie, białko, toksyny, a nawet niektóre leki (na przykład paracetamol, barbiturany, sole metali ciężkich, ibuprofen, nikotynę, chininę, chlorochinę, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, a także witaminy). Węgiel aktywowany ma też właściwości pozwalające na wiązanie gazów. Nie wchłania się po podaniu i jest wydalany z organizmu wraz z kałem.


Jak stosować węgiel leczniczy?



Przy lżejszych zatruciach, dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia podaje się 800 - 1200 mg węgla kilka razy w ciągu doby, aż do ustąpienia objawów. W przypadku biegunki należy podawać 3 - 6 g węgla 3 -4 razy na dobę. W silniejszych zatruciach dorośli i dzieci powyżej 1 roku życia powinni przyjmować 4 - 12,5 g węgla w postaci gęstej zawiesiny wodnej. Stosować w razie potrzeby kilka razy na dobę. 

Reklama

Czy węgiel aktywowany jest bezpieczny?

Węgiel aktywowany uważany jest za środek bezpieczny i można go kupić w aptece bez recepty. Warto jednak pamiętać, że nie we wszystkich rodzajach zatruć jest on wskazany. Oto lista przeciwwskazań do stosowania węgla aktywowanego: nie należy podawać węgla aktywowanego w przypadku nadwrażliwości na składniki w nim zawarte, nie podaje się go niemowlętom, nie należy go podawać, jeśli konieczne jest podanie konkretnego antidotum na zatrucie, węgiel aktywowany jest mało skuteczny w leczeniu zatruć wywołanych kwasem bornym, związkami metali, cyjankami, DDT, etanolem, metanolem czy litem. Nie należy go podawać w ostrym zatruciu substancjami działającymi żrąco i drażniąco.


Węgiel aktywowany - ważne informacje

Stosując węgiel aktywowany należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących jego podawania. Przede wszystkim w przypadku biegunki nie wolno podawać go dłużej niż 3 - 4 dni. Długotrwałe stosowanie może zaburzyć pracę układu trawiennego. Ponadto, niektóre preparaty z węgla leczniczego mogą zawierać sorbitol, który ma działanie przeczyszczające. W związku z tym może nasilać wymioty i biegunkę. U pacjentów po operacji w obrębie układu trawiennego lub z krwawieniem z przewodu pokarmowego węgiel może wywołać ból lub obrzęk żołądka. Nie wolno mieszać węgla leczniczego z lodami, sorbetem czy syropem czekoladowym. Choć mogą nadawać mu lepszy smak, zaburzają jego działanie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy