Reklama

Jak stymulować swój mózg?

Wiesz, co to znaczy mieć ciężki umysł? Bezskutecznie próbować sobie przypomnieć rzeczy oczywiste? Szukać w pamięci i trafiać w pustkę?

Wraz z upływem lat tracimy zdolności umysłowe lub może raczej nie potrafimy z nich korzystać jak w latach młodości.

Czy można poddać umysł odświeżającej terapii?

Znaleźć najlepszy czas

Większość starszych ludzi myśli jaśniej z rana, młodzi z kolei są aktywni umysłowo popołudniem. Zaobserwuj, o jakiej porze dnia twój umysł pracuje najefektywniej i ten czas zarezerwuj na większość prac umysłowych.

Nie przesadzać z edukacją

Szkoła oczywiście pobudza kreatywność. Dzieje się tak zwykle do osiągnięcia wieku maturalnego. Co powyżej, czyli wąska specjalizacja uniwersytecka, to - zdaniem niektórych psychologów - przyczynek do koncentrowania się na jednej dziedzinie i raczej działanie odtwórcze.

Reklama

Słuchaj Konfucjusza

Do umysłowych pomocy numer jeden naukowcy zaliczają kartkę papieru i długopis, czyli odruch notowania. Jak mawia stare chińskie przysłowie: najsłabszy atrament przetrzyma najdłuższą pamięć.

Jazda na wysokich oktanach

Badania pokazują, że ilość kofeiny zawarta w jednej filiżance kawy wpływa stymulująco na umysł człowieka, sprzyjając jego koncentracji. Większa dawka kofeiny z kolei rozdrażnia i rozprasza uwagę.

Zakotwiczać nowe informacje

Umysł ludzki nie jest w stanie gromadzić nieograniczonej liczby pojedynczych, niezwiązanych ze sobą informacji. Kluczem do właściwego kojarzenia i korzystania z umysłu jest zakotwiczanie nowych informacji pośród innych na zasadzie znajdowania związków między nimi. Informacje, by były sprawnie wykorzystane, nie mogą być odizolowane od siebie.

Praktyka czyni mistrza

Nauka i powtarzanie skutecznie organizują pracę umysłu. Bywa, że dobrze wyćwiczony starszy człowiek szybciej rozumuje niż młody niedoświadczony osobnik, który dopiero co posiadł pewne umiejętności.

Realizować absurdalne pomysły

Większość z nas uważa, że sprawny umysł to taki, który szybko jest w stanie przeanalizować fakty i podjąć decyzję na tak lub nie. A jednak kreatywność wymaga niekiedy zabawowego i odprężającego podejścia, gotowości do realizowania dziwnych i mało rozsądnych idei i wizji.

Wybór intelektualnego zawodu

Badania przeprowadzone w Polsce wskazują, że aby zachować sprawność umysłu na długi czas, należy wybierać zawody intelektualne. Również poślubienie kogoś inteligentnego zapewnia nam nieustanne bodźce do intelektualnego rozwoju.

Różnorakie doświadczenia

Kreatywność wiąże się ściśle ze zdolnością adaptacji do różnych nowych warunków i nieszablonowych sposobów rozwiązywania problemów. Czy wiesz, że otwieracz puszek do napojów zaprojektowano na wzór pierwszego ruchu, od jakiego zaczynamy obieranie banana?

Ucz się od Leonardo

Leonardo da Vinci, wzór człowieka renesansu, który zaznajamiał się z wieloma dziedzinami ówczesnej nauki i sztuki namawiał do nauki żonglowania i rysowania dłonią, której nie używamy do tego typu czynności.

Zwracać uwagę

Czy zdarzyło ci się zapomnieć nazwiska osoby, która dopiero co została ci przedstawiona? Problem nie tkwi w umyśle, lecz koncentracji. Starzejąc się powinniśmy zwracać uwagę na nowe informacje w momencie ich pojawienia się i "składować" je w odpowiednich szufladkach naszego umysłu.

Słuchać Mozarta

Psychologia eksperymentalna przekonuje, że znalazła dowody na tzw. efekt Mozarta, zgodnie z którym w trakcie słuchania muzyki tego geniusza w mózgu dochodzi do bardziej kompleksowych skojarzeń i związków. To zapewnia szybszy zintegrowany dostęp do zgromadzonych informacji.

Ćwicz ciało, by usprawnić mózg

Współcześnie wierzy się, że zajęcia z aerobiku przyczyniają się do udrożnienia połączeń nerwowych. Wykonując ćwiczenia fizyczne, dostarczamy ciału i mózgowi większych ilości tlenu, co z kolei zwiększa tempo wzrostu połączeń nerwowych w mózgu.

Wypróbuj czegoś nowego

Pod koniec życia francuski impresjonista Henri Matisse odświeżył swą sztukę, odrzucając pędzel i chwytając za nożyczki. Seria świetnych papierowych wycinanek przysporzyła mu niezgorszej sławy. Poznawanie nowych rzeczy stymuluje umysł do ciągłej nauki.

Precz z dekoncentracją

Poddawani na co dzień różnorakim bodźcom nie jesteśmy w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu i wykonać go przyzwoicie. Niekiedy trzeba się odizolować od otoczenia, porzucić związki z cywilizacją (telefon, internet) i zwrócić swoją uwagę na jedną sprawę.

Pielęgnować pasję

Nie zapominaj o wykonywaniu rzeczy, które naprawdę kochasz. Po tym poznaje się wielkiego mistrza w jakiejś dziedzinie.

Odwiedź dział zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kreatywność | umysł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy