Jak szybko pozbyć się opryszczki?
Opryszczka wargowa, zwana potocznie "zimnem", jest częstym problemem, ponieważ pojawia się niespodziewanie – najczęściej w momencie osłabienia odporności. Wywołuje ją wirus Herpes simplex, który, jeśli dostanie się do organizmu, pozostaje w nim na całe życie. Jeśli pojawia się opryszczka, należy szybko sięgnąć po leki dostępne w aptece, aby powstrzymać jej rozwój, usunąć ból, przyspieszyć gojenie, a także nie zarażać innych osób. Oczywiście, istnieją również naturalne metody, które pomogą szybciej ją usunąć. Po co warto sięgnąć? Jak pozbyć się opryszczki domowymi sposobami?

Składniki
Jak pozbyć się opryszczki?

Jedną z najprostszych metod jest zastosowanie okładu z czosnku, który zawiera allicynę (pochodną siarki), o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Wystarczy przyłożyć czosnek do opryszczki na kilka minut, jednak warto stosować taki opatrunek kilka razy dziennie (minimum trzy). W krótkim czasie ból zelżeje, a stan zapalny się zmniejszy.
Zioła
W pomocy usunięcia opryszczki wargowej przydają się popularne zioła: szałwia, rumianek i melisa. Wystarczy przygotować z nich napar, nasączyć patyczek albo płatek kosmetyczny i przykładać w zmienione chorobowo miejsca. Zawarte w nich kwasy fenolowe i olejki eteryczne działają przeciwwirusowo, ułatwiają gojenie się rany oraz likwidują powstały obrzęk.
Składniki
Miód

Dobrym sposobem na bolesną opryszczkę jest posmarowanie jej odrobiną miodu. Ma on działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego szybko powstrzymuje ból oraz zmniejsza stan zapalny. Warto pamiętać, że wyjątkowe właściwości ma wyłącznie miód naturalny: skrystalizowany albo w postaci płynnej.
Czarna herbata
Metodą, która może się sprawdzić w leczeniu opryszczki jest zastosowanie zaparzonej torebki z czarną herbatą. Po jej ostudzeniu można przyłożyć ją do wargi na kilka/kilkanaście minut. Zawarte w niej taniny działają ściągająco i przyspieszają gojenie się rany.
Składniki
Praktyczne uwagi

Niezależnie jaką wybierze się metodę leczenia opryszczki, warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią jej gojenie się i powstrzymania się rozprzestrzenianie się wirusa np. na domowników. Przede wszystkim należy unikać jej dotykania palcami, a wszystkie środki aplikować poprzez np. patyczek kosmetyczny. Warto pamiętać o niepożyczaniu rzeczy osobistych (ręczników, sztućców, naczyń), a także o częstym myciu rąk.