Jak szybko wyleczyć katar? Sprawdzone sposoby
Katar to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Nie dość, że utrudnia normalne funkcjonowanie, to jeszcze trwa zazwyczaj kilka dni. Znane powiedzenie głosi, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Coś w tym jest, jednak warto wiedzieć, że istnieje kilka sprawdzonych trików, które pomogą złagodzić objawy kataru. Szczególnie przydadzą się one w okresie wczesnej wiosny, gdy przeziębienie i grypa szaleją. Przedstawiamy kilka tych naprawdę skutecznych.
Podstawowa zasada walki z katarem to: pij dużo płynów. Poprzez regularne dostarczaniu do organizmu odpowiednich napojów (woda, herbata, napary ziołowe) rozcieńczamy wydzielinę, która zalega w nosie. W efekcie katar szybciej spływa, a nos się odtyka. Najlepiej sprawdzą się płyny ciepłe, ale nie za gorące, ponieważ mogą prowadzić one do rozwoju bakterii.
Inhalacje na bazie olejków aromatycznych to jedna z najskuteczniejszych domowych metod walki z katarem. Szybko odtyka nos i oczyszcza zatoki. Wystarczy zagotować wodę, następnie dodać do garnka kilka kropel ulubionego olejku i wdychać opary przez około 10 minut pod przykryciem.
Miętowa maść pod nos
Pozytywne efekty może przynieść również smarowanie okolic nosa maścią miętową. Mięta ma działanie oczyszczające i udrażniające drogi oddechowe. Dzięki temu zabiegowi katar będzie szybciej schodził, a my w końcu odetchniemy pełną piersią.
Syrop z cebuli i czosnku to niezastąpiony naturalny preparat przy przeziębieniu i grypie. Zarówno czosnek, jak i cebula, wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Regularnie pity syrop złagodzi katar i przyspieszy jego wydzielanie. Jak przygotować ten cudowny środek? Wystarczy pokroić jedną cebulę, dodać wyciśnięte dwa ząbki czosnku, sok z połówki cytryny i dwie łyżeczki miodu. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać i odstawić syrop do "przegryzienia się".
Aromatyczna kąpiel
Na liście najskuteczniejszych domowych sposobów walki z katarem nie może zabraknąć również aromatycznej kąpieli z dodatkiem olejków. Kąpiel rozgrzeje organizm, poprawi krążenie krwi i udrożni zatoki. Pamiętajmy jednak, by głęboko oddychać podczas relaksowania się w wannie.