Reklama

Jak szybko zbić gorączkę?

Gorączka towarzyszy wielu dolegliwościom i jest objawem, który może nawet zagrażać życiu. Szczególnie niebezpieczna jest u małych dzieci. Pojawia się, gdy chorują lub ząbkują. W związku z tym, że rozpoczął się sezon na przeziębienia, to gorączka lub stan podgorączkowy może męczyć wiele osób, podpowiadamy sprawdzone sposoby, jak je zbić.

Leki przeciwgorączkowe

Jeśli gorączka jest bardzo wysoka, należy zastosować leki przeciwgorączkowe, które dostaniemy w aptekach, drogeriach i niektórych sklepach. Zazwyczaj są to leki na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Dodatkowo zalecamy stosować domowe metody, które mogą również pomóc zbić niewysoką gorączkę bez leków. Oto kilka najskuteczniejszych sposobów.

Chłodne okłady

Zacznijmy od chłodnych okładów, które często sprawdzają się w przypadku gorączki. Gdy czujemy temperaturę, przygotujmy miskę z zimną wodą i ręcznik. Należy go regularnie namaczać w wodzie, a następnie obkładać nim czoło. Skuteczną alternatywą może być również pudełko z kostkami lodu, które należy przykładać do czoła.

Reklama

Kwaśne skarpetki

To jeden z najskuteczniejszych starych sposobów zbijania gorączki, który ma bardzo ciekawą nazwę, a mianowicie "kwaśne skarpetki". Jak je przygotować? Do litra przegotowanej wody dodajemy jedną łyżeczkę octu spirytusowego lub jabłkowego. Napar studzimy do temperatury około 40 stopni, następnie namaczamy w nim podkolanówki zakładamy na nogi dzieciom. Możemy dodatkowo owinąć nogi ręcznikiem. Kwaśne skarpetki zdejmujmy po 20 minutach. W przypadku dorosłych moczymy w roztworze lniane kompresy i owijamy wokół łydek. Czynność powtarzamy kilkakrotnie aż do rozgrzania okładu.

Okład z ziemniaków

Co ciekawe, również ziemniaki pomogą złagodzić gorączkę. W przypadku gorączki u dzieci należy zetrzeć ziemniaki na tarce, a a następnie włożyć je w skarpetki i założyć je dziecku na stopy. W przypadku osoby dorosłej stosujemy okład z ziemniaków na czoło.

Zioła na gorączkę

W gorączce mogą pomóc również niektóre zioła, a konkretnie napary ziołowe. Oto kilka propozycji:

1. Mieszamy liście melisy, mięty, korzenia lukrecji i kwiatów czarnego bzu. Mieszankę przesypujemy do szczelnie zamkniętego pojemnika. W razie potrzeby wsypujemy jedną łyżeczkę mieszanki do szklanki i zalewamy ją wrzątkiem i parzymy przez 15 minut. Następnie przecedzamy i pijemy.

2. Kolejna propozycja to napar z kwiatów lipy i suszonych owoców malin. Taką mieszankę bardzo łatwo przygotować: należy wymieszać równe proporcje kwiatów lipy i suszonych owoców malin. By przygotować napar, należy zalać jedną łyżeczkę mieszanki i parzyć pod przykryciem przez około 10 minut.

3. Ostatni napar to herbatka z bazylii. Jest banalny w przygotowaniu. Wystarczy zalać suche liście bazylii wrzątkiem i zakryć całość na 10 minut. Herbatkę najlepiej pić chłodną, ale nie zimną.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy