Reklama

Jak urządzić sypialnię dla alergika?

Jeśli budzisz się z podpuchniętymi oczami, podrażnionymi spojówkami, kichaniem lub wodnistą wydzieliną z nosa, wprowadź w sypialni zasadnicze zmiany, by do minimum zmniejszyć ryzyko alergii na pyłki, kurz i inne substancje. O co powinnaś szczególnie zadbać, dowiesz się poniżej. Pamiętaj, by wprowadzić te zmiany, także w pokojach wszystkich domowników, którzy zmagają się z alergią.

Czyste powierzchnie, zamykane szafki



Usuń bibeloty, ramki ze zdjęciami, dywan czy kilim, koce i serwety. Mnóstwo kurzu gromadzi się też w suchych bukietach i tłoczonych tapetach (pomaluj ścianę farbą). Usuń zasłony i firanki, zainstaluj łatwe do mycia żaluzje.

Nie przechowuj w sypialni książek i szpargałów, zwłaszcza na półkach. Jeśli już musisz trzymać coś w sypialni, chowaj to do szczelnie zamkniętej szafy. Wyrzuć rośliny (w doniczkach rozwijają się uczulające pleśnie).

Jaka pościel?


Wybieraj antyalergiczną, np. z wypełnieniem syntetycznym, nasączanym niealergizującymi środkami hamującymi rozwój roztoczy, bakterii i grzybów (np. Allerban, Sanitized). Jeśli wolisz poduszki i kołdry z wypełnieniami naturalnymi, wybierz te z puchem poddanym specjalnej obróbce (nie uczula).

Reklama

Powłoczki na kołdry i poduszki powinny być z poliestru z dodatkiem bawełny. Materiały te są gęsto tkane (np. Allerguard) i nie przepuszczają roztoczy. Pościel może być również biostatyczna, z antyalergicznymi i antybakteryjnymi jonami srebra (z takiej bawełny szyte są piżamy, koszule, skarpety). Może też zawierać włókna węglowe eliminujące ładunki elektryczne (zapobiega to osiadaniu kurzu). Pierz ją nie rzadziej niż 2 razy w miesiącu, w temperaturze powyżej 60ºC.

Bezpieczny materac


Najzdrowsze dla uczuleniowców wykonane są z tworzyw syntetycznych – gąbki i pianek poliuretanownych. Mają pokrowce umożliwiające łatwe ścieranie kurzu. Unikaj materacy z wełną, trawą morską. Raz na 6 miesięcy spryskuj całe łóżko specjalnym aeorozolem, np. Allergofem (usuwa roztocza). Warto również stosować antyalergiczne dodatki do prania pościeli, neutralizujące substancje uczulające.

Odkurzacz HEPA, ścierka elektrostatyczna

Twój odkurzacz powinien mieć nie tylko filtr HEPA (nie przepuszcza roztoczy), ale też atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Możesz też sprzątać urządzeniem emitującym gorącą parę. Ściany (odkurzaj lub zmywaj wilgotnym mopem). Kup ściereczki elektrostatyczne. "Przyciągają" kurz (nie unosi się on podczas odkurzania).

Wietrz pościel na słońcu – zniszczysz roztocza. Mieszkanie wietrz między godzinami 24:00 a 4:30 (wówczas w powietrzu unosi się najmniej pyłków). Zmieniaj pidżamę i często bierz prysznic – roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem.

Nawilżaj


Nie włączaj jednak nawilżacza na całe dnie, bo mogłoby dojść do wysiewu uczulających pleśni i bakterii. Używaj nawilżacza 3-4 godziny dziennie (pamiętaj o regularnym czyszczeniu). Wilgotność w sypialni powinna wynosić najwyżej 50%, a temperatura – około 20ºC.

Zamknij drzwi sypialni przed pupilami


Pamiętaj o ważnej zasadzie – do sypialni nie powinnaś wpuszczać domowych zwierząt. Ich sierść i ślina to źródło silnych alergenów, a ponadto siedlisko kurzu i brudu. W żadnym wypadku nie bierz zwierzaka do łóżka! Alergik nie powinien mieć w domu nie tylko zwierząt futerkowych, ale również gadów, płazów i rybek. Źródłem uczuleń często bywa karma.

Miej pod ręką leki na uczulenie

Przy łóżku trzymaj leki antyalergiczne, wodę do popicia i spray z solą fizjologiczną do nosa. Chorujesz na astmę? Pamiętaj o inhalatorze z lekiem przeciwzapalnym.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy