Reklama

Jak zapobiegać pogorszeniu słuchu?

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że za 30 lat z utratą lub pogorszeniem słuchu będzie się zmagać dwa razy więcej osób niż obecnie. A zaledwie osiem procent ludzi w ogóle myśli o tym, jak chronić słuch i wie, jak to robić.

Ludzkość się starzeje: coraz większą część we wszystkich społeczeństwach stanowią ludzie po 60. roku życia. Z wiekiem w uchu zachodzą zmiany sprawiające, że słyszymy gorzej. Zobacz, co jeszcze czyha na Twój słuch.

Dźwięki mogą go uszkadzać

Większość z nas sądzi, że słuchowi szkodzą tylko silne hałasy - takie jak koncerty, mecze, wystrzały. Okazuje się jednak, że uszkadzają go także - i to całkiem szybko - niektóre codzienne okoliczności! Przykład: kiedy niedaleko twojego ucha szczeka pies, już kilka minut takich dźwięków może doprowadzić do trwałego popsucia słuchu. Podobnie niebezpieczne są odgłosy wiertarki, kosiarki, fajerwerków.

Reklama

Bezpieczne dźwięki

Za bezpieczne uważa się odgłosy o nasileniu do 70 decybeli (dB). Zwykła suszarka do włosów generuje aż od 77 do 92 dB! Znacznie głośniejsza jest ulica z dużym nasileniem ruchu i trąbiącymi autami, przesadnie nagłośnione kino, gwarna restauracja. Szkodzą także brzmienia cichsze, ale długotrwałe, np. mrucząca blisko lodówka.

Dawaj uszom to, co lubią: ciszę

Staraj się unikać nawet zwykłych, domowych odgłosów. Postaw lodówkę w takim miejscu, by nie spędzać wielu godzin w zasięgu jej dźwięku. Gdy na zewnątrz jest wyjątkowo głośno (np. ktoś używa spalinowej kosiarki), zamknij okna. Idąc gwarną ulicą albo włączając odkurzacz, zakładaj zakrywające uszy słuchawki, w których będzie... cisza.

Niektóre leki są ototoksyczne - uszkadzają słuch

Część z nich powoduje uszkodzenia odwracalne, inne trwałe. Te pierwsze mogą wystąpić po długim zażywaniu aspiryny i jej pochodnych lub po indometacynie. Podobny skutek mogą wywoływać niektóre diuretyki (leki moczopędne), np. popularny furosemid (uszkadza błędnik) czy bumetanid. Inny diuretyk, kwas etakrynowy, może wywołać całkowitą głuchotę.

Ostrożnie z antybiotykami starszej generacji! Bywa, że te z grupy aminoglikozydów (gentamycyna, kanamycyna, tobramycyna, amikacyna, netylmycyna) wpływają źle na ślimak i narząd równowagi. To wywołuje szumy uszne i niedosłuch, obejmujący głównie wysokie tony - podstawowy składnik ludzkiej mowy. Zmiany te mogą być trwałe!

Groźny bywa zwykły katar!

Obejmuje bowiem nie tylko nos i ewentualnie zatoki - sięga też do jamy nosogardła, połączonej bezpośrednio z uchem środkowym. Przeciągające się i nieleczone infekcje górnych dróg oddechowych mogą się przenosić na narząd słuchu. Podczas intensywnego kataru gorzej słyszymy, mamy uczucie pełności i zatkania w uszach. To skutek obrzęku w uchu wewnętrznym. Każdy przeciągający się katar zgłoś lekarzowi!

Pomoc z natury

Herbatka imbirowo-ziołowa
Działa przeciwzapalnie. Weź po łyżce cynamonu, kolendry, oregano, rozmarynu i szałwii, 3 plasterki utartego imbiru. Zalej 1 l wody, gotuj na małym ogniu kwadrans. Odcedź, wypij w ciągu dnia. Powtarzaj przez 3 tyg.

Wyciąg z miłorzębu japońskiego (ginkgo biloba)
Poprawia mikrokrążenie, także w uchu wewnętrznym. Zażywając co najmniej 60 mg ekstraktu dziennie, zredukujesz lub wyeliminujesz szumy uszne.

Olejek z drzewa herbacianego
Zmieszaj 3 krople olejku, 2 łyżki oliwy z oliwek i łyżkę octu jabłkowego. Podgrzej i wpuść do kanałów usznych po kropli, posiedź bez ruchu pięć minut. Już po tygodniu powinnaś odczuć poprawę słuchu!

Olejek kajeputowy
Może wręcz odwrócić niedosłuch. Wmasowuj codziennie kilka kropli za i przed uchem

Zobacz również:

***Zobacz także***

Dobry Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: słuch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy