Reklama

Jak złagodzić objawy choroby lokomocyjnej?

Właśnie rozpoczyna się sezon na podróżowanie. Oznacza to, że wielu z nas będzie musiało męczyć się z chorobą lokomocyjną. Każdy, kto choć raz w życiu doświadczył jej objawów, wie, że to nic przyjemnego. Znacznie częściej dotyka ona dzieci niż dorosłych. Gdy podróż jest długa, staje się prawdziwym utrapieniem. Nudności, wymioty, bóle brzucha nie pozwalają dotrzeć sprawnie na miejsce. Jak im zaradzić? Jest kilka sprawdzonych sposobów. Podpowiadamy te najskuteczniejsze.

Leki

Jeśli choroba lokomocyjna daje silne objawy, niezbędne będzie zażycie leków. Dostaniemy je bez recepty w każdej aptece i w różnej postaci. Należy zażyć je najpóźniej godzinę przed wyjazdem, by zdążyły zacząć działać.

Intensywne zapachy w samochodzie muszą pójść w odstawkę

Intensywne aromaty wzmagają nudności, dlatego, jeśli któryś z pasażerów cierpi na chorobę lokomocyjną, lepiej usunąć je z samochodu. Mowa tutaj o różnego rodzaju odświeżaczach powietrza, zapachowych zawieszkach czy aromatycznej żywności.

Czytanie lepiej zostawić na później

Reklama

Jeśli mamy skłonności do czucia się źle podczas podróży, lepiej unikajmy czytania książek w samochodzie lub autobusie. Gdy skupiamy się na przedmiocie, który znajduje blisko naszych oczu, nudności mogą być silniejsze, a jednocześnie bardziej uciążliwe. Czytanie książki lepiej odłożyć na później.

Relaks to podstawa

Statystyki dowodzą, że choroba lokomocyjna częściej dokucza osobom nerwowym, dlatego podczas podróży warto się zrelaksować: pomyśleć o czymś przyjemnym czy posłuchać ulubionej lub relaksacyjnej muzyki. Te czynności zadziałają pozytywnie na nasze samopoczucie.

Podczas objawów najlepsza półleżąca pozycja

Gdy dopadły nas objawy choroby lokomocyjnej, warto przyjąć pozycję półleżącą. Dzięki takiemu ułożeniu treść żołądkowa nie wędruje po narządach układu pokarmowego. Pamiętajmy również, by zawsze podróżować przodem do kierunku jazdy.

Naturalne metody łagodzenia objawów choroby lokomocyjnej

Nudności czy wymioty pomogą zwalczyć również naturalne preparaty. Przedstawiamy dwa naprawdę skuteczne.

Napar z imbiru

Napar z imbiru to doskonały środek łagodzący nudności i hamujący wymioty. Przed podróżą warto go przygotować i przelać do kubka termicznego. W razie nieprzyjemnych dolegliwości pić małymi łykami.

Napar z cynamonu i goździków

Podobnie do naparu z imbiru działa herbatka z cynamonu i goździków. By ją przygotować, wystarczy zalać dwie laski cynamonu oraz kilka goździków wrzątkiem, odstawić na kilka minut, a następnie przelać do kubka termicznego. Pić małymi łykami, gdy odczujemy dolegliwości.

Patrzenie w dal

Gdy podczas podróży jest nam niedobrze, warto spróbować znaleźć za oknem najdalej wysunięty punkt w zasięgu naszego wzroku i starać się na niego patrzyć. Zapewniamy, że po kilku minutach poczujemy się znacznie lepiej.

Głębokie oddechy

Jeśli męczy nas choroba lokomocyjna, powinniśmy zadbać o prawidłowe oddychanie. Podczas nudności zaleca się wykonywać głębokie wdechy i wydechy najlepiej pomagając sobie papierową torbą. Równomierny i głęboki oddech to podstawa dobrego samopoczucia podczas podróży.

Przystanki w czasie podróży

Gdy podróż jest długa, a któryś z pasażerów zmaga się z chorobą lokomocyjną, konieczne będą regularne przystanki w czasie jazdy. Pozwolą one odpocząć organizmowi, ustabilizować pracę układu pokarmowego i zaczerpnąć świeżego powietrza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroba lokomocyjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy