Reklama

Jakie choroby przenoszą leśne zwierzęta?

Zwierzęta są nosicielami wielu groźnych chorób – tak zwane zoonozy są czasami niezwykle niebezpieczne dla człowieka. Zarażenie może nastąpić poprzez pogryzienie przez zwierzę, bezpośredni kontakt błon śluzowych z ich śliną albo krwią lub zjedzenie nieodpowiednio przygotowanej dziczyzny. Niektóre ze schorzeń są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowa, a nawet życia człowieka. Jakie choroby przenoszą leśne zwierzęta? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Wścieklizna

Wścieklizna to choroba, którą można się zarazić w wyniku ugryzienia przez psy. Jednak nie tylko te zwierzęta są jej nosicielami. Niebezpieczne są również lisy, wiewiórki oraz wilki. Charakterystycznym objawem jest ból i mrowienie w miejscu dostania się wirusa do organizmu. Po pewnym czasie pojawia się gorączka, nadmierne zmęczenie, ból głowy, apatia oraz problemy z oddychaniem. Dodatkowo u chorego mogą wystąpić mimowolne skurcze mięśni, omamy oraz wodowstręt. Jeśli w porę nie uzyskamy pomocy lekarskiej po kilku dniach następuje śmierć.

Bąblowica

Reklama

Choroba pasożytnicza, którą wywołuje tasiemiec. Szczególnie narażone są osoby, które mają styczność z lisami oraz myśliwi. Można się też nią zarazić poprzez kontakt z odchodami zwierząt albo nawet poprzez zjedzenie owoców leśnych, na których mogą znajdować się pasożyty pochodzące np. z kału. Larwy atakują najważniejsze narządy w organizmie: wątrobę, płuca i mózg. Robaki wytwarzają torbiel, która uciska sąsiadujące organy.

Gruźlica

Gruźlica jest wywoływana przez prątki gruźlicy. Nosicielami są ludzie oraz dzikie zwierzęta. Nie każde zarażenie bakterią powoduje chorobę. Szacuje się, że objawy występują jedynie u około dziesięciu procent wszystkich ludzi. Schorzenie najczęściej atakuje płuca, ale może również przenieść się na układ nerwowy, krwionośny moczowo-płciowy oraz skórę.

Jersinioza

Choroba wywoływana przez bakterię Yersinia enterocolitica. Zarażenie następuje w przypadku kontaktu z kałem dzikich zwierząt albo przez spożycie zainfekowanego mięsa. Zarazki powodują ciężkie zatrucie pokarmowe oraz przewlekłe dolegliwości tego układu. Jedynie antybiotykoterapia pozwala na skuteczne leczenie.

Włośnica

Choroba, która jest spowodowana zjedzeniem przez człowieka zarażonego mięsa. Włośnie giną pod wpływem odpowiedniej obróbki termicznej. Pasożyt powoduje wysoką gorączkę, ból mięśni i brzucha, biegunkę oraz obrzęk twarzy. Nieleczona może spowodować powikłania w postaci zapalenia mięśnia sercowego, płuc oraz mózgu, a w szczególnych przypadkach śmierć.

Tularemia

Jest chorobą posocznicową, której nosicielami są najczęściej zające. Poza tym chorują na nią również wilki, lisy, niedźwiedzie oraz łasice. Zakażenie może nastąpić w kontakcie z surowym mięsem zwierząt, bądź nastąpić przy jego obróbce. Dodatkowo zdarzają się przypadki zarażenia w wyniku ukąszeń przez komary i kleszcze. Choroba atakuje układ oddechowy; objawy przypominają anginę albo zapalenie płuc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bąblowica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy