Reklama

Jakie preparaty w połączeniu ze słońcem mogą bardzo zaszkodzić?

Słońce jest nam niezbędne do życia. Dzięki niemu poprawia się nasze samopoczucie, a dodatkowo wspomaga wytwarzanie witaminy D3. Niestety, zbyt intensywne opalanie może prowadzić do niebezpiecznych udarów i poparzeń słonecznych. Okazuje się, że niektóre leki i preparaty ziołowe wzmagają dolegliwości wynikające z przebywania na słońcu. Jakie medykamenty mogą poważnie zaszkodzić? Kto powinien szczególnie uważać? Dlaczego nie warto używać perfum w ciepłe dni? O tym przeczytasz w artykule.

Dlaczego niektórych preparatów nie można łączyć ze słońcem?

Niektóre preparaty mają w sobie składniki, które w połączeniu ze słońcem mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia reakcje. Najczęściej pojawiają się po ich zastosowaniu wewnętrznym albo zewnętrznym i ekspozycji ciała na słońce. Opalanie się bez zabezpieczającego filtra, a w ekstremalnych przypadkach nawet wystawienie skrawka skóry w ciągu dnia, może powodować objawy, które przypominają oparzenia słoneczne: wypryski, pęcherze wypełnione surowicą, rumienie, obrzęki oraz przebarwienia. Są to tzw. wypryski fotoalergiczne albo fototoksyczne.

Wypryski fotoalergiczne i fototoksyczne

Reklama

Wypryski powstają na skutek obecności niektórych drażniących substancji. Odczyn fotoalergiczny pojawia się wówczas, gdy pod wpływem promieniowania słonecznego w skórze uwalnia się środek uczulający. Reakcja nie ujawnia się od razu, ale najczęściej pojawia się dobę bądź dwie od ekspozycji ciała na promieniowanie UV. Natomiast odczyn fototoksyczny objawia się uwalnianiem substancji, które natychmiast uszkadzają komórki, prowadząc do ostrych stanów zapalnych.

Jakie substancje w kontakcie ze słońcem powodują reakcje alergiczne?

Okazuje się, że niektóre zioła w połączeniu ze słońcem mogą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

* Dziurawiec – popularny składnik mieszanek ziołowych. Ułatwia trawienie, łagodzi dolegliwości kobiece oraz poprawia nastrój. Natomiast zawarta w tej roślinie hiperycyna ma silne działanie fotoalergiczne, a poza tym zmniejsza skuteczność niektórych leków.

* Nagietek – mimo że jest składnikiem wielu preparatów poprawiających kondycję skóry, lepiej zaprzestać jego stosowania przed wyjściem na słońce. Za alergię odpowiedzialne są seskwiterpeny laktonowe, które obecne są również w słoneczniku, rumianku i stokrotce.

* Arcydzięgiel – zawiera substancje, które wspomagają działanie układu pokarmowego, a stosowanie maści z jego dodatkiem ma właściwości rozgrzewające. Podczas słonecznych dni lepiej unikać przyjmowania preparatów z jego dodatkiem, ponieważ zawiera furanokumaryny, które mają silne działanie uczulające.

* Bergamotka – ta roślina ma właściwości odkażające; dodatkowo zwalcza grzybicę i może być naturalnym substytutem antyperspirantów. Niestety, zawiera substancje, które silnie uczulają, stąd powinno się zachować szczególną ostrożność podczas stosowania jej latem oraz wiosną.

Okazuje się też, że w składzie wielu perfum można znaleźć naturalne związki, które mogą być przyczyną silnych uczuleń. Najniebezpieczniejsze z nich to olejek z bergamotki albo piżmowy. Najlepiej w upalne dni, nie stosować kompozycji zapachowych, jeśli zawarte są w nich te rośliny.

Leki a słońce

Nie tylko substancje ziołowe mogą wchodzić w niebezpieczne reakcje ze słońcem. Osoby, które stale przyjmują leki na przewlekłe schorzenia, również powinny mieć się na baczności. Niektóre z nich zwiększają wrażliwość organizmu na słońce, dlatego zawsze należy czytać uważnie dołączone do leków ulotki bądź konsultować możliwe działania niepożądane z lekarzem. Najczęściej uczulającymi specyfikami są:

- leki na cukrzycę

- antybiotyki

- leki przeciwzapalne

- leki moczopędne

- preparaty przeciwłupieżowe i przeciwtrądzikowe

- leki hormonalne

- leki przeciwgrzybicze.

Zachowaj ostrożność

Aby uniknąć przykrych objawów alergii, warto zachować szczególną ostrożność podczas słonecznych dni. Jeśli lecznicza kuracja zawiera w sobie preparaty uczulające, lepiej nie wychodzić z domu, kiedy słońce jest najmocniejsze. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto zabezpieczyć się kremem z dobrym filtrem ochronnym i w miarę możliwości zakryć jak największy obszar ciała luźnym i przewiewnym ubraniem. Chcąc zażyć relaksujących kąpieli słonecznych, najlepiej skonsultować z lekarzem możliwość przerwania kuracji, aby promieniowanie UV nie zaszkodziło skórze.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy