Jakie produkty są zakazane przy nadciśnieniu? Czego lepiej unikać?
Nadciśnienie to bardzo poważne schorzenie, które dotyka co trzecią osobę dorosłą w Polsce. Przyczynia się do tego niezdrowy styl życia, szczególnie brak ruchu, nieprawidłowa dieta, a w efekcie nadwaga i otyłość. Wiele osób zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem bagatelizuje ten problem, tymczasem nieleczone nadciśnienie może prowadzić do miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu czy pogorszenia wzroku. Nadciśnieniowcy powinni więc zadbać o uregulowanie krążenia, stosując odpowiednią dietę. Przy nadciśnieniu należy przede wszystkim unikać produktów obfitujących w sól, cukier czy kofeinę. Do wzrostu ciśnienia przyczynia się też alkohol oraz tłuste, smażone potrawy, zwłaszcza zawierające tłuszcze trans i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Które produkty należy całkowicie wyeliminować z diety przy nadciśnieniu? Jakich powinno się unikać?
Nadciśnienie charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi w naczyniach krwionośnych. Stwierdza się je, gdy ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg (milimetrów słupa rtęci), a ciśnienie rozkurczowe wynosi powyżej 90 mmHg. Prawidłowe ciśnienie powinno wynosić 120-129/80-84 mmHg. Nadciśnienie jest obecnie jednym z najczęściej występujących schorzeń na świecie, w Polsce choruje na nie co trzeci dorosły. Ryzyko pojawienia się nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem, a jego przyczyny mogą mieć podłoże genetyczne lub wywołać je mogą inne dolegliwości oraz czynniki środowiskowe. Do tego schorzenia przyczynia się nieodpowiedni tryb życia, w którym brakuje aktywności fizycznej, a dieta obfituje w tłuste, przetworzone oraz zawierające cukier i sól produkty. Skutkiem tego i zarazem kolejną przyczyną nadciśnienia jest nadwaga i otyłość. Ważne jest więc, by przy nadciśnieniu zadbać o prawidłowe odżywianie i unikać niektórych produktów.
Produkty zawierające sól
Przy nadciśnieniu powinno się wyeliminować z diety sól i produkty w nią bogate. Głównym składnikiem soli jest sód, który uczestniczy w regulacji gospodarki wodnej i ciśnienia krwi. Jednak nadmiar sodu powoduje zatrzymanie wody w naczyniach krwionośnych, przez co podnosi się ciśnienie krwi. Powinno się więc spożywać jedynie 5-6 g soli dziennie, co stanowi zaledwie jedną łyżeczkę. Osobom z nadciśnieniem zaleca się, by nie używały soli kuchennej do przyprawiania potraw oraz unikały produktów z wysoką zawartością sodu. Są to głównie słone przekąski: chipsy, paluszki, krakersy, precle czy też popcorn. Sporo soli znajduje się jednak również w żółtych serach, sproszkowanych sosach i zupach, ketchupie, wędlinach, wędzonych rybach oraz konserwowych i kiszonych ogórkach lub kapuście.
Choć węglowodany stanowią ważne źródło energii, to w nadmiarze przyczyniają się do przybierania na wadze. Prowadzą więc do otyłości, która zwiększa ryzyko nadciśnienia. Ponadto cukier przyczynia się do skoków glukozy i ciśnienia we krwi. Nadciśnieniowcy powinni więc szczególnie unikać cukrów prostych, gdyż węglowodany złożone wolniej się wchłaniają i nie podnoszą nagle poziomu glukozy. Z diety na nadciśnienie należy całkowicie wykreślić cukier rafinowany, słodycze, słodzone napoje, dżemy i kompoty z wysoką zawartością cukru. Zalicza się do nich także pieczywo i makarony z białej mąki, które w dodatku zawierają też sporo soli.
Potrawy smażone i bogate w tłuszcze
Nadciśnieniowcom nie służą również tłuste potrawy. Trzeba jednak zaznaczyć, że tłuszcze wcale nie są tak szkodliwe, zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe usprawniające układ krwionośny i nerwowy. Nawet kwasy nasycone i typu trans przynoszą korzyści organizmowi, jednak ich nadmierne spożycie powoduje otyłość i podwyższa poziom złego cholesterolu zatykającego naczynia krwionośne. Osoby z nadciśnieniem powinny ograniczyć więc tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takie jak tłuste mięso (zwłaszcza czerwone), mleko i jego przetwory, sery, twaróg czy masło. W produktach tych występują też tłuszcze trans, jednak najbardziej szkodliwe są te przemysłowe powstające w wyniku utwardzenia olejów roślinnych (margaryny w kostce). Tłuszcze trans wydzielają się też pod wpływem wysokiej temperatury, zawierają je więc potrawy smażone na olejach, zwłaszcza używanych wielokrotnie (to m.in. pączki, frytki i inne fast-foody, słone przekąski).
Nadciśnienie wywołują również produkty zawierające kofeinę oraz alkohol. Kofeina powoduje krótkotrwały, lecz znaczny wzrost ciśnienia. Osoby cierpiącym na nadciśnienie niewskazana jest kawa i napoje energetyczne (te zawierają ponadto duże ilości cukru). Nadciśnieniowcy powinni też zrezygnować z alkoholu lub ograniczyć go do minimum. Rozszerza on bowiem naczynia krwionośne i wywołuje nagły skok ciśnienia.
Przetworzone jedzenie
Nadciśnieniowcy, ale też ludzie zdrowi powinni ograniczyć spożywanie przetworzonego jedzenia. Takie produkty zawierają konserwanty, barwniki, aromaty i sztuczne słodziki, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Nie tylko podnoszą ciśnienie, ale też wywołują bóle głowy, osłabienie czy złe samopoczucie. Sprzyjają nadwadze i cukrzycy.