Reklama

Jakie są objawy chorób nerek? Jak odróżnić ból nerek od bólu pleców?

Nerki są najważniejszymi filtratorami organizmu, zapewniają mu odpowiednie nawodnienie i regulują ciśnienie krwi. Pierwsze symptomy zaburzenia ich pracy bywają bardzo trudne do wychwycenia. Zdarza się nawet, że choroba nerek rozwija się w ukryciu i zostaje rozpoznana dopiero po latach w bardzo zaawansowanym stadium. Dlatego nie wolno lekceważyć niepokojących sygnałów, które wysyła nasz organizm. Opuchnięcia i obrzęki, metaliczny posmak w ustach, świąd skóry i zmiany w moczu - to najbardziej typowe symptomy dysfunkcji nerek. Podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę i jak odróżnić ból nerek od bólu pleców.

Nerki: Najważniejsze filtratory organizmu

Nerki są niezbędne do prawidłowej pracy naszego organizmu. Pełnią rolę filtratorów i usuwają wszelkie zbędne produkty przemiany materii i toksyczne substancje. Zapewniają też odpowiedni poziom nawodnienia i w zależności od zapotrzebowania zwiększają lub zmniejszają ilość płynów w organizmie. Ponadto regulują ciśnienie krwi i stymulują produkcję erytrocytów. Jeśli praca nerek jest zaburzona, w naszej krwi gromadzą się toksyczne substancje. Aby zapobiec niewydolności nerek niezbędna jest zmiana diety oraz odpowiednie leczenie farmakologiczne. Równie niebezpieczne mogą okazać się zaburzenia metaboliczne lub zbyt ubogie przyjmowanie płynów. Gromadzące się w moczu złogi są najczęstszą przyczyną kamicy nerkowej.

Reklama

Jakie są symptomy dysfunkcji nerek?

Zmiany w moczu

Symptomem dysfunkcji nerek są zmiany w moczu, które mogą, ale wcale nie muszą być widoczne gołym okiem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ilość wydalanego moczu - może go być dużo mniej lub dużo więcej niż zazwyczaj. Kluczowa jest także jego barwa. Nie powinien być ani nadmiernie przejrzysty, ani ciemny (brązowawy). Niepokojąca jest obecność w nim krwi. Jeśli zaobserwujesz, któryś z tych symptomów, skontaktuj się z lekarzem.

Opuchnięcia i obrzęki

Naszą czujność powinny wzmocnić także opuchnięcia i obrzęki, które z reguły pojawiają się na kostkach, stopach i łydkach, ale równie często mogą wystąpić także na rękach czy twarzy. To jeden z symptomów dysfunkcji nerek, konkretnie zaburzonej homeostazy i nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie. Opuchnięciom i obrzękom towarzyszy nadmiernie zmęczenie.

Metaliczny posmak w ustach

Dysfunkcjom nerek, a konkretnie zalegania w krwi toksycznych substancji i zbędnych produktów przemiany materii, często towarzyszy charakterystyczny metaliczny posmak w ustach. Potrawy zyskują zupełnie innych smak niż dotychczas, a nasz oddech jest nieświeży. Wymienione symptomy często idą w parze z innymi niepokojącymi oznakami - zaburzeniami łaknienia, nudnościami, wymiotami oraz spadkami wagi.

Zmiany skórne

O zaburzonej pracy nerek - a konkretnie o zaburzeniach ich zdolności detoksykacyjnych - mogą też świadczyć zmiany skórne, między innymi świąd lub wysypka. Powstają one wskutek odkładania się w organizmie toksycznych substancji, które mogą wywołać dyskomfort odczuwalny pod powierzchnią skóry.

Jak odróżnić ból pleców od bólu nerek?

Ból nerek bywa często mylony z bólem kręgosłupa. Jak je odróżnić? Ból nerek pojawia się bardzo gwałtownie, jest ostry, pulsujący. Może dawać wytchnienie i znowu nawracać z równą siłą. Pojawia się z prawej lub lewej strony kręgosłupa (tam położone są nerki) i może promieniować poziomo. Z kolei problemy z kręgosłupem zwiastuje najczęściej ból tępy, przewlekły, promieniujący od kręgosłupa na boki. Może być związany z deformacją dysku. W przypadku dotknięcia bolącego miejsca, jeśli źródłem dolegliwości jest kręgosłup, nic się nie dzieje. W przypadku bólu nerek, dodatkowy nacisk potęguje dyskomfort.

Bóle kręgosłupa mogą się nasilać w czasie leżenia, a zmniejszać dzięki lekkim ćwiczeniom fizycznym. Przy bólu nerek jest odwrotnie: leżenie przynosi ulgę, a wysiłek nasila objawy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nerki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy