Jakie są podstawowe objawy przepukliny kręgosłupa?
W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi z powodu przepukliny kręgosłupa. Jest to niezwykle bolesna i upośledzająca zdolność ruchu dolegliwość. Ludzki kręgosłup jest skomplikowanym systemem wielu różnych elementów anatomicznych (kości, mięśni i wiązadeł). Uraz lub zaburzenie pracy któregokolwiek z nich może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Z tego też powodu warto dowiedzieć się jak najwięcej o tej uciążliwej chorobie i nauczyć się rozpoznawać jej objawy.
Czym właściwie są dyski w kręgosłupie, które przynoszą nam tyle bólu i dyskomfortu? W celu zrozumienia tego problemu musimy wyobrazić sobie tkankę, wypełniającą przestrzenie między kośćmi w kręgosłupie. Posiada ona galeretowatą konsystencję oraz twardą, zewnętrzną powłokę. Tkanka ta pełni rolę swoistego amortyzatora i dostosowuje się do naszych ruchów.
To właśnie ona tworzy tzw. krążki międzykręgowe, których urazy prowadzą do przepukliny. Czasami dochodzi bowiem do ich rozdarcia i wypłynięcia tzw. jądra miażdżystego.
Galeretowata substancja naciska następnie na rdzeń kręgowy lub nerwy, powodując dotkliwy ból. Kręgosłup na tym odcinku traci również zdolność do amortyzacji wstrząsów.
Dolegliwość ta jest charakterystyczna dla osób starszych. Wraz ze starzeniem się organizmu kręgosłup traci swoją elastyczność i staje się bardziej sztywny. Dyski stają się coraz mniej nawilżone, co prowadzi do ich powolnej degeneracji.
Za dolegliwość może też odpowiadać zbytnie przeciążanie kręgosłupa, wady postawy lub wady genetyczne.
Jeśli zaczniesz nagle odczuwać przenikliwy ból w tamtym rejonie ciała (zwłaszcza odcinku lędźwiowym) powinieneś sprawdzić, czy przypadkiem nie doszło do wypadnięcia dysku.
Najistotniejszym objawem tej dolegliwości jest ból, który podpowie ci, na jakim odcinku kręgosłupa doszło do urazu. Jeśli odczuwasz ból (lub mrowienie) w nogach, które często omdlewają lub wydają się nienaturalnie ciężkie, to prawdopodobnie cierpisz na przepuklinę w odcinku lędźwiowym. Jeśli natomiast odczuwasz dyskomfort na środku pleców, to masz do czynienia z urazem odcinka grzbietowego. Napięcie i bóle szyi lub ramion to natomiast częste objawy przepukliny odcinka szyjnego.
Objawy przepukliny odcinka szyjnego: bóle szyi, sztywność karku, niezdolność do obrócenia głowy w obie strony, skurcze szyi, które dochodzą również do ramion i rąk. Często pojawiają się nudności i omdlenia. Choroba ta wpływa również na ramiona i ręce oraz znacząco utrudnia sen. Może ona prowadzić nawet do nagłych ataków słabości przy podnoszeniu ciężarów - nagle upuszczasz niesione rzeczy. Jest to wyjątkowo uciążliwa i niekiedy obezwładniająca dolegliwość.
Objawy przepukliny odcinka lędźwiowego: W tym przypadku ból pojawia się zwykle w dolnej części pleców. Chory odczuwa zwykle dziwne pieczenie lub intensywne ciepło, które sprawia, że musi utrzymać on wyprostowaną, bardzo sztywną postawę. Sztywności mięśni często towarzyszą skurcze, które promieniują czasami nawet nóg. Pojawia się również dotkliwy, paraliżujący ból korzonków nerwowych, fachowo nazywany rwą kulszową. Istnieje wielu pacjentów, którzy wspominali o bólu, mrowieniu lub uczuciu słabości w nogach, a nawet o problemach z utrzymaniem moczu.
Jest to możliwe, chociaż zdarza się w bardzo skrajnych przypadkach. Jeśli zaobserwujesz podobne objawy, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Lekarze często wspominają o promieniującym bólu. Co właściwie oznacza to określenie? Jest to ból, który odczuwamy w jakiejś części ciała, mimo że uraz znajduje się w zupełnie innym miejscu. Dobrym przekładem jest przepuklina w plecach, która powoduje ból w nogach. Bardzo często spotykanym objawem są bóle i pieczenie pośladków, które promieniują w dół, na wewnętrzne części nóg. Jeśli pojawią się u ciebie podobne objawy, może oznaczać to , że cierpisz na tzw. radikulopatię. Konieczna w takim przypadku będzie specjalistyczna diagnoza lekarza.
Uciążliwy ból towarzyszący przepuklinie kręgosłupa najczęściej uniemożliwia prowadzenie normalnego życia. Chory nie jest w stanie normalnie chodzić, pracować oraz podnosić ciężarów. Będzie cierpiał również na problemy ze snem. Uciążliwe będzie dla niego nawet siedzenie na krześle.
Jeśli podobne objawy będą utrzymywać się przez około dwa tygodnie, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Przeprowadzi on odpowiednie badania w celu zdiagnozowania naszej dolegliwości.
Na pogotowie musimy udać się natychmiast, gdy pojawią się problemy z utrzymaniem moczu lub zaburzenia pracy zwieraczy. W takim przypadku przepuklina upośledza podstawowe funkcje organizmu i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Wypadnięcie dysku jest schorzeniem, które zazwyczaj wymaga zabiegu operacyjnego. Możliwe jest jednak jego pełne wyleczenie i powrót do normalnego życia. Teraz wiesz już, na jakie objawy zwracać szczególną uwagę. Nie wahaj się poprosić o pomoc lekarza za każdym razem, gdy zaobserwujesz jakieś niepokojące objawy. Nie warto przecież niepotrzebnie ryzykować własnym zdrowiem.