Reklama

Jakie zioła pomagają na wzdęcia?

Wzdęcia są spowodowane przez gazy, zasysanie powietrza, fermentację i zaparcia. Niektórym przydarzają się sporadycznie, po zjedzeniu wzdymających potraw. Inni zmagają się z wzdęciami na co dzień - na skutek problemów z trawieniem lub bardziej uciążliwych przypadłości jak na przykład zespół jelita drażliwego. Na szczęście istnieją zioła, które mogą zmniejszyć te problemy.

Zioła uwalniające od wzdęć

  • Kminek – działa rozkurczowo i zapobiega wzdęciom.
  • Koper włoski – wspomaga trawienie, łagodzi kolkę i bóle brzucha.
  • Mięta – pobudza jelita, działa wiatropędnie i uspokajająco, zmniejsza gazy.
  • Szałwia – leczy niestrawność, rozkurcza, przeciwdziała fermentacji w jelitach.
  • Anyż – działa rozkurczowo. Łagodzi kolki, niestrawność, wzdęcia i nudności.
  • Dziurawiec – rozkurcza, likwiduje kolki, ból, pobudza drogi żółciowe.
  • Rumianek – ma właściwości przeciwskurczowe, wiatropędne, przeciwzapalne i antybakteryjne.

Jak stosować?

Do potraw wywołujących wzdęcia (kapusty, fasoli) dodawaj kminek i majeranek. Rób z nich też napary. Łyżeczkę ziół zalej 250 ml wrzątku, przykryj, odstaw na 15 min i odcedź. Pij 2-3 razy dziennie.

Jedz po pół łyżeczki ziół przed jedzeniem i popij ciepłą wodą. Po 3 tygodniach zrób tydzień przerwy, po czym wróć do terapii. Kontynuuj ją przez 3 miesiące.

Możesz zmieszać zioła z węglem (1:1). Łyżeczkę mieszanki rozpuść w szklance wrzątku i powoli pij rano, na czczo.

Zmieszaj 30 g owoców kolendry i po 20 g owoców kminku i kopru. Zmiel, dodaj 2 saszetki mięty. Zaparz łyżeczkę ziół w szklance wrzątku i pij po jedzeniu.

Reklama

Zmieszaj nasiona kopru, liście melisy, korzeń arcydzięgla, goryczki, kłącze tataraku i rumianek. Łyżeczkę ziół zalej szklanką wrzącej wody i gotuj 2-3 minut pod przykryciem. Odstaw na 20 minut, odcedź i pij po 1/3 szklanki 3 razy dziennie przed każdym posiłkiem.

Zamiast kawy i herbaty, które podrażniają wrażliwe żołądek i jelita, sięgaj po herbatki z mięty, rumianku, dziurawca, kopru. Szczególnie wskazane są na noc.

Masuj też brzuch. Rozcieraj okolice pępka, wykonuj koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Naj-pierw rób to lekko, potem zwiększaj nacisk. Masaż pobudzi jelita do pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzdęcia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama