Reklama

Jedenaście sposobów na mądre podjadanie

Niemal każdy z nas ma tendencję do podjadania pomiędzy posiłkami. W wielu przypadkach nawyk ten może wymknąć się spod kontroli lub spowodować inne dolegliwości. Regularne podjadanie sprawia, że potrzebujemy więcej i więcej, co z kolei fatalnie odbija się na naszej wadze. Poniżej znajdziecie parę sposobów na to, jak podjadać mądrze i bardziej odpowiedzialnie.

1. Używaj większego widelca

Według japońskich naukowców, rozmiar sztućca, którym jemy, ma wpływ na ilość spożywanego przez nas pożywienia. Używanie większego widelca sprawia, że szybciej stajemy się syci i więcej jedzenia zostaje na talerzu.

2. Myśl o swojej pracy jak o zabawie, a nie obowiązku

Kluczem do wielu czynności jest pozytywne nastawienie. Wbrew pozorom jest ono niesamowicie ważne.

3. Nie jedz przed telewizorem

Staraj się nigdy nie podjadać podczas oglądania telewizji. Dzielenie aktywności sprawia, że jemy zdecydowanie więcej, niż byśmy sobie tego życzyli.

Reklama

4. Jedz z małej miski

Badania przeprowadzone w 2006 roku wykazały, że rozmiar miski wpływa na to, ile jemy. Jeżeli zatem chcesz mniej jeść, zwróć uwagę na rozmiar miski.

5. Pośpij sobie

Dobry sen polepsza sprawność układu odpornościowego i innych ważnych funkcji. Naukowcy udowodnili również, że mała ilość snu sprawia, że mamy większą ochotę na podjadanie.

6. Nie bądź więźniem nawyków

Nie przyzwyczajaj się zbytnio do łączenia przekąsek z innymi zajęciami. Naprawdę nie musisz zawsze jeść popcornu podczas oglądania filmu.

7. Schowaj "śmieciowe jedzenie"

Jeżeli chcesz skutecznie unikać śmieciowego jedzenia, dobrym rozwiązaniem jest schowanie go. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że ten rodzaj pożywienia niszczy nasze zdrowie. Pamiętaj jednak, że skuteczniejsze od schowania będzie całkowite pozbycie się tego rodzaju pokarmu.

8. Jedz drugą ręką

Naukowcy udowodnili, że zmiana ręki podczas spożywania pokarmu sprawia, że spożywamy mniej.

9. Trzymaj owoce w widocznym miejscu

Najczęściej spożywamy posiłki, które znajdują się najbliżej nas lub są najbardziej widoczne. Umieść w zasięgu ręki owoce, zamiast niezdrowych przekąsek. Jest to wspaniała i o wiele zdrowsza alternatywa. Owoce dostarczają do organizmu wiele potrzebnych mu składników, a do tego zaspokajają apetyt na słodycze.

10. Zmniejsz porcje przekąsek

Jedzenie mniejszych porcji przekąsek sprawi, że więcej zjesz np. na obiad czy kolację. Jest to o wiele zdrowsze dla twojego organizmu, a przy tym genialne w swojej prostocie.

11. Nie zamieniaj pełnowartościowych posiłków na przekąski

Wielu ludzi ma tendencję do niwelowania głodu przekąskami. Jest to niezdrowe, a przy tym sprawia, że zapychamy się i nie mamy ochoty na pełnowartościowe pożywienie. Nasze ciało potrzebuje, by codziennie dostarczać mu zdrowych składników, a nie kalorycznych zapychaczy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawidłowa zdrowa dieta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy