Kamfora: Właściwości i zastosowania
Kamfora nie bez powodu kojarzona jest najczęściej z leczeniem pierwszych objawów przeziębiania i grypy. Pozyskiwany z niej olejek wykazuje silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe i tym samym uchodzi za skuteczne remedium na wirusy czy infekcje. Kamfora rozprawia się też z bólem stawów, a dzięki charakterystycznemu, silnemu zapachowi szybko odstrasza nękające nas insekty. Do czego jeszcze wykorzystać ten niezwykły specyfik? Jakie ma właściwości i zastosowania w przemyśle? Przekonajmy się.
Kamfora to substancja pozyskiwana z cynamonowca kamforowego. Związek chemiczny występuje w drewnie i w czystej postaci jest ciałem stałym, o białej barwie i charakterystycznym, intensywnym zapachu. Kiedyś miał zastosowanie w obrzędach (m.in. w starożytnym Egipcie) i w tradycyjnej medycynie ludowej, dziś wykorzystuje się go w różnych gałęziach przemysłu oraz - rzecz jasna - w naturalnej medycynie. Najczęściej sięga się po olej kamforowy, który - poza lecznictwem - przydatny jest w produkcji perfum oraz w aromaterapii.
Właściwości kamfory i olejku kamforowego
Kamfora w czystej postaci nie jest szczególnie trwała, gdyż powoli przemienia się z ciała stałego w gaz. (Ulatnia się nawet, gdy jest przechowywana w normalnych warunkach). Znacznie częściej wykorzystuje się pozyskiwany z niej olejek kamforowy, który wykazuje silne działanie antyseptyczne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Jako składnik medykamentów pozwala zwalczać różne dolegliwości, m.in. infekcje czy bóle stawów.
Kamfora i olejek kamforowy - dzięki antyseptycznemu działaniu - okazują się pomocne w leczeniu wszelkich dolegliwości skórnych. Substancje te polecane są szczególnie przy trądziku, stąd obecność kamfory w większości preparatów, których zadaniem jest złagodzenie stanów zapalnych skóry oraz pozbycie się powstających na niej przebarwień i niedoskonałości. Niektórzy przekonują, że kamfora jest skuteczna w leczeniu chorób wirusowych, takich jak np. opryszczka.
Kamfora koi nerwy
Olejek kamforowy, dzięki właściwościom rozkurczowym, może skutecznie zniwelować powstałe napięcie nerwowe. Użycie specyfiku do masażu przynosi ukojenie podczas przewlekłego bólu, trudności z zasypianiem oraz dolegliwości związanych z permanentnym sztywnieniem mięśni i kończyn. Wykorzystując olejek kamforowy, szybko poprawia się jakość snu; kilka kropel zaaplikowanych na poduszkę ułatwia zasypianie i powoduje rzadsze wybudzanie się w nocy oraz niweluje zespół niespokojnych nóg.
Kamfora jest specyfikiem, który bardzo dobrze niweluje pierwsze symptomy przeziębienia i grypy. Ma wspaniałe działanie rozgrzewające, dlatego warto smarować nią klatkę piersiową. Wdychanie powstających oparów szybko i skutecznie udrażnia nos. Poza tym działanie bakteriobójcze powoduje, że łatwiej pokonać trapiące organizm infekcje. Olej kamforowy pomoże również przy bólu mięśni i stawów. Masaż z jego dodatkiem może być stosowany jako naturalny środek przeciwbólowy i przeciwobrzękowy.
Środek odstraszający
Kamfora - dzięki swojemu silnemu zapachowi - skutecznie odstrasza domowe insekty. Wystarczy przelać kilka kropel specyfiku do butelki z atomizerem i zalać odrobiną wody. Środek usuwa zagnieżdżone w szafach mole oraz szybko odświeża znajdującą się w środku odzież. Kamfora przyda się również latem, kiedy trzeba chronić się przed komarami i kleszczami. Wystarczy posmarować wystające części ciała odrobiną olejku.