Kandydoza. Jak się przed nią uchronić?
Kandydoza to inna nazwa grzybicy pochwy. Z uwagi na to, że dość łatwo się nią zarazić, jest jedną z najczęstszych infekcji intymnych u kobiet. Z naszego artykułu dowiesz się jak wyglądają jej objawy i leczenie. Podpowiemy także, jak się przed nią uchronić.
Przyczyną grzybicy pochwy jest drożdżak Candida albicans. Jego rozwojowi sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko. Najczęstsze objawy wymieniane przez kobiety to silny świąd okolic intymnych, żółte lub białe upławy o nieprzyjemnym zapachu. Często pojawia się także ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Wraz z pojawieniem się tego drożdżaka kobieta może także zaobserwować u siebie zaczerwienienie i obrzęk w obrębie warg sromowych.Jeżeli zauważysz u siebie takie objawy, niezwłocznie udaj się do lekarza, zamiast podejmować leczenie na własną rękę. Symptomy candidy mogą oznaczać także inne choroby ginekologiczne. Żeby postawić właściwą diagnozę konieczne jest wykonanie badania posiewowego. Pozwoli ono ocenić lekarzowi w jakim stadium rozwoju jest grzybica i dobrać odpowiednie leki.
Ginekolog zwykle przepisze maści i globulki przeciwgrzybicze, które często nie wymagają recepty. W przypadku, gdy te nie przyniosą oczekiwanego efektu, może przepisać silniejsze leki na receptę. Jeżeli kandydoza jest przewlekła, może wymagać zażywania tabletek doustnych. Warto doprowadzić leczenie do końca, a nie przerywać go już przy pierwszych objawach poprawy. W innym przypadku może to doprowadzić do nawrotu choroby. Leczeniu musi się także poddać twój partner seksualny. Unikniecie w ten sposób przewlekłego chorowania. Domowe sposoby powinny być tylko wspomaganiem leczenia farmakologicznego. Warto wspomagać powrót do zdrowia probiotykami oraz kapsułkami z Lactobactillusem, jednak nie zastępuj tym leków przepisanych przez lekarza.
Wbrew obiegowej opinii zarazić się grzybicą można nie tylko podczas stosunku seksualnego. Dochodzi do tego także podczas wizyty na basenie, w saunie, w przypadku korzystania z publicznych toalet i wspólnych przyborów z innymi (ręcznik, bielizna, gąbka). Do infekcji dochodzi także z uwagi na samozarażenie. Oznacza to, że grzyb zwiększa swoją aktywność i namnaża się, gdy jesteśmy przeziębione, zażywamy antybiotyk czy mamy uszkodzona śluzówkę. Przyczyną jest także nadmierne dbanie o higienę - używanie silnych środków myjących czy stosowanie irygacji. Problematyczne jest także noszenie sztucznej, uciskającej bielizny. Często kandydoza jest także efektem diety zbyt bogatej w cukry, które sprzyjają namnażaniu się drożdżaków.
Jak zatem wygląda profilaktyka? Jest ona bardzo ważna zwłaszcza kiedy masz nawracające grzybice. Należy ograniczyć chodzenie na basen, saunę oraz solarium. Jeżeli byłaś na basenie - ściągnij mokry kostium jak najszybciej. W saunie korzystaj zawsze z ręcznika, nie siadaj bezpośrednio na deskach. Zrezygnuj ze sztucznej bielizny na rzecz bawełnianej i przewiewnej. Pierz ją w wysokiej temperaturze - Candida albicans ginie w temperaturze powyżej 60ºC. Zwracaj również uwagę na jakość środków higienicznych. Podpaski oraz wkładki powinny zapewniać swobodny przepływ powietrza i być wykonane z oddychających materiałów.
Konieczna jest także właściwa higiena. Środowisko pochwy jest kwaśne. Zamiast zwykłego mydła, które ma odczyn zasadowy, korzystaj ze specjalnych płynów do higieny intymnej. Mają one pH zbliżone do naturalnego. Często posiadają w składzie także pałeczki kwasu mlekowego, który sprzyja zachowaniu właściwego odczynu. Zrezygnuj z silnych środków antybakteryjnych. Zabijają one także pomocne bakterie Lactobactillus. Unikaj długich i gorących kąpieli, zamiast nich bierz prysznic. Aby ustrzec się nawracających infekcji intymnych unikaj także produktów bogatych w węglowodany. Podwyższony poziom cukru we krwi sprzyja samozarażeniom. Wzbogać dietę w naturalne probiotyki czyli kiszonki.