Reklama

Kasztanowiec zwyczajny: Najlepszy na żylaki, obrzęki, pajączki i stłuczenia

Kasztanowiec zwyczajny nie tylko cieszy oko pięknymi, brązowymi kasztanami, ale też wykazuje wiele cennych właściwości. Od lat wykorzystywany jest w medycynie i kosmetyce, ma bowiem zbawienny wpływ na naczynia krwionośne. Wyciąg z kasztanowca uszczelnia je i wzmacnia, poprawia też krążenie. Dzięki temu skutecznie pomaga walczyć z żylakami, hemoroidami i pajączkami. Ma również działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, może nawet zapobiec zakrzepowemu zapaleniu żył. Kasztanowiec zwalcza także uczucie tzw. ciężkich nóg i przyspiesza znikanie siniaków. Zalecany jest ponadto w przypadku stłuczeń, zwichnięć i zmiażdżeń. Znajdziemy go również w wielu kosmetykach pielęgnacyjnych, gdyż poprawia napięcie skóry i działa przeciwstarzeniowo. Jakie właściwości wykazuje kasztanowiec zwyczajny? Jak go stosować?

Co warto wiedzieć o kasztanowcu zwyczajnym?

Kasztanowiec zwyczajny to drzewo z rodziny mydleńcowatych, które pospolicie występuje w Europie, Ameryce Północnej i Azji Wschodniej. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, a na tereny Europy i innych kontynentów został rozprzestrzeniony w XVI wieku podczas ekspansji tureckiej. Kasztanowiec został rozpowszechniony jako drzewo ozdobne, można go spotkać w przestrzeni miejskiej, w parkach i przy drogach. Posiada dłoniastodzielne blaszki liściowe złożone z 5 do 7 jajowatych listków, a wiosną pojawiają się na nim stożkowate, wiechowate kwiatostany w białym i czerwonym kolorze. Jesienią rodzi owoce w postaci zielonych, kolczastych torebek, które zawierają brązowe nasiona zwane kasztanami. Są one symbolem nadchodzącej jesieni, a dzieci wykorzystują je, by tworzyć piękne dekoracje. Jednak stanowią również źródło cennych substancji, które wykazują prozdrowotne właściwości. Surowcem leczniczym są także liście, kwiaty, niedojrzałe owoce i kora kasztanowca.

Reklama

Co znajdziemy w kasztanowcu zwyczajnym?

Kasztanowiec ma lecznicze działanie głównie dzięki escynie, czyli saponinie triterpenowej o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i uszczelniających naczynia krwionośne. W kasztanowcu znajdziemy również glikozydy flawonowe, w tym kwercytynę, flawonoidy, kumaryny, i garbniki. Nasiona zawierają jeszcze karotenoidy, sterole, skrobię, cukry i sole mineralne.

Kasztanowiec na krążenie, pajączki i żylaki

Saponiny i inne substancje aktywne zawarte w kasztanowcu sprawiają, że ma on pozytywny wpływ na układ krążenia. Uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, rozrzedza krew, zmniejsza jej lepkość i przyspiesza jej przepływ. Zapobiega więc zastojom i zakrzepom żylnym i nie dopuszcza do deformacji czy rozciągnięcia żył. Escyna działa też przeciwzapalnie i ściągająco, przeciwdziała wysiękom osocza krwi z naczyń do otaczających je tkanek. Wyciąg i maść z kasztanowca mogą więc zwalczyć żylaki nóg i odbytu oraz zlikwidować pajączki, czyli sieć poszerzonych naczynek pod skórą. W przypadku hemoroidów preparaty z kasztanowcem redukują obrzęki, zmniejszają ból i dyskomfort przy siadaniu i wypróżnianiu się oraz zapobiegają pękaniu guzków krwawniczych. Maść z kasztanowca usuwa także uczucie ciężkości nóg, które często towarzyszy żylakom. Może też ustrzec przed groźną chorobą – zakrzepowym zapaleniem żył, inaczej zakrzepicą żylną.

Kasztanowiec na siniaki, obrzęki i stłuczenia

Dzięki pozytywnemu oddziaływaniu na naczynia krwionośne i układ krążenia kasztanowiec świetnie sprawdza się też do łagodzenia objawów stłuczeń, zwichnięć, zmiażdżeń, złamań i wylewów podskórnych. Wsmarowywanie maści czy wyciągu z kasztanowca w te miejsca pomoże zmniejszyć ból i obrzęki, a także przyspieszy wchłanianie siniaków i krwiaków. Okłady z wyciągu czy naparu z kory, liści czy kwiatów kasztanowca wspierają także leczenie oparzeń, odmrożeń i uszkodzeń skóry, przyspieszając ich gojenie się.

Kasztanowiec na cellulit

Wyciąg z kasztanowca doskonale oddziałuje również na kondycję skóry. Poprawia krążenie krwi w tkance podskórnej, więc pomaga usuwać nagromadzone w niej toksyny. Tym samym świetnie rozprawia się z cellulitem, gdyż likwiduje charakterystyczne dla niego obrzęki.

Kasztanowiec do pielęgnacji cery naczynkowej

W kosmetyce kasztanowiec wykorzystywany jest do produkcji kremów, maseczek i innych produktów do pielęgnacji cery, zwłaszcza naczynkowej oraz wiotkiej i dojrzałej. Takie kosmetyki poprawiają napięcie skóry, wzmacniają naczynka i zapobiegają ich pękaniu. Łagodzą też podrażnienia i działają przeciwstarzeniowo.

Kasztanowiec – jak stosować?

Na rynku dostępne są różne preparaty z kasztanowca, zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Miejscowo stosowane są maści, żele, okłady, płukanki czy płyny do irygacji. Na problemy z krzepliwością krwi i pękające naczynka można także przyjmować preparaty doustne, takiej jak herbatka z suszonych liści czy wyciąg z kasztanowca w postaci tabletek lub kapsułek. Można także sporządzić nalewkę z kasztanów, która nadaje się nie tylko do picia, ale również do wcierania w skórę. Produktów z kasztanowcem nie można stosować na otwarte rany, powierzchnię błony śluzowej, w przypadku wyprysków i owrzodzeń. Przeciwwskazaniem do stosowania wyciągu z kasztanowca jest również uczulenie na substancje w nim zawarte, a także niewydolność nerek czy wątroby.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy