Kiedy bolą stawy
Ta nieprzyjemna przypadłość nasila się w dojrzałym wieku.
Nasz organizm niestety nie jest doskonały. Z każdym rokiem coraz dotkliwiej odczuwamy skutki upływającego czasu. W pewnym momencie coraz trudniej jest nam sprawnie się poruszać, tracimy giętkość, aż w końcu zaczyna nam dokuczać ból stawów świadczący o ich zwyrodnieniu.
Czym są zwyrodnienia? Z wiekiem chrząstka stawowa, czyli warstwa ochronna na łączeniach kości w stawie, zaczyna się ścierać. Powstaje bolesny stan zapalny i tworzą się wyrostki kostne w stawach, które je usztywniają oraz utrudniają ruchy.
Jak je rozpoznać? O zwyrodnieniach świadczą: poranne sztywnienie stawów, strzykanie w kościach, spowolnione ruchy, np. podczas wchodzenia po schodach. Pojawiają się problem z utrzymaniem czegoś w dłoni, otwarciem słoika itp.
Kto choruje? Zwyrodnienia pojawiają się u osób dojrzałych, po 50. roku życia, i nasilają się z wiekiem. Częściej chorują kobiety i to panie cierpią bardziej niż mężczyźni. Czynnikiem sprzyjającym zwyrodnieniom jest też nadwaga. Czasem winne są geny.
Jak sobie pomóc? Jednym z najskuteczniejszych lekarstw jest ruch. Odpowiednie ćwiczenia, zalecone przez fizjoterapeutę, pomogą rozruszać zesztywniałe stawy i wzmocnią mięśnie. Nieoceniona jest także dieta bogata w nabiał i rośliny strączkowe.