Kiedy po raz pierwszy...
Czy można już wyjść z maluszkiem na spacer? Od kiedy niemowlę wozić w spacerówce? Oto odpowiedzi na wszystkie twoje pytania.
Chociaż przeczytałaś setki poradników dla rodziców, jako młoda mama codziennie napotykasz nowe problemy.
Pomożemy ci je rozwiązać i podpowiemy, kiedy po raz pierwszy...
...obciąć paznokcie noworodkowi?
To czynność niełatwa, ale nie wolno z nią zwlekać, jeśli widzimy, że maluch drapie sobie buzię pazurkami.
Możesz je obciąć nawet maleństwu, które ma dopiero kilka godzin. Powinnaś jednak używać do tego wyłącznie nożyczek dla niemowląt (z zaokrąglonymi końcami) zdezynfekowanych np.spirytusem. Najlepiej obcinaj paznokcie, gdy malec śpi.
Jeżeli boisz się, że zrobisz dziecku krzywdę, poproś o pomoc pielęgniarkę lub położną w szpitalu.
...werandować maleństwo?
Jeżeli maleństwo jest zdrowe, zaraz po opuszczeniu szpitala możesz dostarczyć mu dawki świeżego powietrza.
Postaw wózek z malcem - ubranym, jak na spacer - przy otwartym oknie lub wyprowadź go na balkon. Na tym polega werandowanie.
Pamiętaj jednak, że na dworze musi być pogodnie. Unikaj wietrzenia malca, gdy pada deszcz i wieje wiatr oraz przy temperaturze niższej niż -5°C.
Jesienią i zimą najlepiej zacząć od 15-minutowego werandowania. Wiosną i latem taki "spacer" może oczywiście trwać dłużej.
...zabrać malca w podróż?
Także ze względu na ciebie, poczekajcie z wyjazdami do końca połogu (czyli do około 6. tygodnia). W tym czasie dziecko otrzyma pierwszą dawkę szczepień i będzie już mogło podróżować.
Musisz jednak zapewnić brzdącowi bezpieczeństwo (jadąc autem pamiętaj o specjalnym foteliku) i komfort (przygotuj maluchowi odpowiednie warunki do spania, przewijania i zabawy w drodze). Staraj się przestrzegać stałej pory posiłków i snu dziecka.
...zważyć smyka po wyjściu ze szpitala?
Nie ma potrzeby, by zbyt często sprawdzać wagę zdrowego, donoszonego noworodka.
O ile lekarz nie zalecił wcześniejszej kontroli, wystarczy, że zważysz go podczas pierwszej wizyty u pediatry.
Najpóźniej powinnaś pójść do lekarza w 6. tygodniu życia malucha, na kolejne szczepienia.
Jeżeli masz wątpliwości, czy dziecko się najada, skonsultuj się z poradnią laktacyjną lub pediatrą.
...napoić maluszka herbatką?
Pierwsze herbatki można podać nawet tygodniowemu maleństwu. Zawierają one zwykle koper włoski lub rumianek, więc ułatwiają trawienie oraz redukują kolki.
Inne herbatki - owocowe, orzeźwiające, uspokajające - przeznaczone są dla starszych dzieci. Na każdym opakowaniu znajdziesz informację, od jakiego wieku możesz je podawać.
Pamiętaj, że niemowlęta karmione piersią nie muszą być dopajane, ponieważ pokarm mamy (ze względu na zmienną konsystencję) zastępuje im i jedzenie, i picie.
Dzieci karmione sztucznie powinny pić 2-3 razy dziennie.
...wyjść razem na spacer?
W porze wiosenno-letniej już kilka dni po powrocie ze szpitala, możesz wybrać się z malcem na niezbyt forsowny (również dla ciebie) spacer.
W zimie trzeba poprzedzić go kilkakrotnym werandowaniem.
Choć pierwsze spacery z reguły nie są długie, nie zapomnij zabrać ze sobą: jednorazowej pieluchy na zmianę, wilgotnych chusteczek do mycia pupy, tetrowej pieluszki oraz kocyka, aby nakryć nim dziecko, gdy zrobi się chłodniej.
Jeśli karmisz malucha naturalnie, sama powinnaś ubrać się tak, aby łatwo podać dziecku pierś nawet na ławce w parku. Kiedy zaś niemowlę pije mleko modyfikowane, zabierz dla niego butelkę w termosie.
...ściąć włoski w domu i u fryzjera?
Rzadko zdarza się, aby maluch, który nie skończył roku, miał czuprynkę wymagającą podstrzyżenia. W tym okresie włosy raczej się wycierają i wiele dzieci po prostu łysieje.
Jeśli jednak twoje maleństwo ma gęste i długie loki, skracaj je zawsze, gdy zasłaniają oczy. Uważaj, aby nie skaleczyć malucha (zrób to, gdy śpi).
Na pierwszą wizytę do fryzjera można zabrać już dwulatka. Będzie to dla niego wielkie wydarzenie.
...niemowlę może zjeść bułkę?
Bułka, biszkopt i ciasteczka to produkty mączne, które zawierają gluten. Niektóre niemowlaki są nadwrażliwe na znajdującą się w nim gliadynę.
Dlatego aż do 9. miesiąca życia włącznie dziecko nie powinno jeść takich produktów. Nietolerancja glutenu nazywa się celiakią, a jej objawami są zaburzenia trawienia.
Zamiast ciasteczek, serwuj malcowi chrupki bezglutenowe, np. kukurydziane i ryżowe.
...kupić maluchowi prawdziwe buciki?
Maluch z reguły stawia pierwsze kroki w domu. Jeśli na podłodze jest wykładzina, nie ma przeszkód, by chodził boso lub w skarpetkach.
Możesz też założyć mu kapcie z usztywnioną piętą i podeszwą antypoślizgową.
Pierwsze prawdziwe buty kup dopiero wtedy, gdy podczas spaceru dziecko będzie próbowało chodzić po ulicy lub w parku.
...brzdąc zaśnie we własnym łóżeczku?
Ponad półroczne dzieci z reguły już zaczynają przesypiać 7-8 godzin. Jeśli zatem nie musisz wstawać do malca kilka razy w ciągu nocy, możesz rozważyć przeniesienie go z waszej sypialni do dziecięcego pokoiku.
Będzie to miało dobre strony: malec przyzwyczai się do spania we własnym łóżeczku, a wy będziecie czuli się swobodniej w sypialni. Jeśli obawiasz się, że nie usłyszysz jego płaczu, kup elektroniczną niańkę.
...szkrab rozpocznie wędrówki po domu?
Ośmio-, dziewięciomiesięczny maluch szybko poznaje możliwości swojego ciała, staje się więc bardzo ruchliwy.
Kiedy tylko nauczy się siadać, zaczyna próbować pełzania do przodu i do tyłu. Tylko patrzeć, jak zacznie raczkować.
Musisz mu na to pozwolić, bo raczkowanie to ważny element rozwoju dziecka. Wcześniej jednak przygotuj mieszkanie dla małego odkrywcy i zlikwiduj wszystkie czyhające na niego niebezpieczeństwa.
Zrezygnuj zatem z obrusów i ciężkich przedmiotów na półkach, bo dziecko może je na siebie ściągnąć. Zabezpiecz szuflady specjalnymi blokadami, aby nie przycięło sobie paluszków. Kup zatyczki do kontaktów i przyklej taśmą wszystkie kable.
Około 11. miesiąca dziecko zacznie wstawać i opierając się o sprzęty - stawiać pierwsze kroczki. Pamiętaj, aby zabezpieczyć rogi mebli miękkimi nakładkami.
Jeśli dziecko nie wykazuje ochoty na trening chodzenia, nie zmuszaj go.