Reklama

Kłębuszkowe zapalenie nerek: Przyczyny, objawy i leczenie

Kłębuszkowe zapalenie nerek to naturalna reakcja organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe. W kłębuszkach dochodzi do stanu zapalnego i rozwoju szeregu procesów, które mają za zadanie walkę ze szkodliwymi drobnoustrojami. W większości przypadków mija on samoistnie, zdarza się jednak, że przechodzi w stan przewlekły. Brak leczenia może prowadzić do stanu zapalnego nerek, a z czasem do ich niewydolności. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na pozornie niegroźne symptomy ze strony układu moczowego. Kluczowy może być m.in. kolor moczu, obrzęki na ciele czy opuchnięte kostki. Sprawdź, czym jest kłębuszkowe zapalenie nerek, jakie są jego przyczyny i na czym polega leczenie.

Czym jest kłębuszkowe zapalenie nerek i jakie są jego przyczyny?

Kłębuszkowe zapalenie nerek rozwija się na skutek reakcji układu odpornościowego na infekcję w organizmie. Dochodzi do niego najczęściej dwa tygodnie po przebytej grypie, zapaleniu gardła, a nawet chorobie skóry. Bezpośrednią przyczyną jest więc zakażenie wirusem lub bakterią (przeważnie pneumokokami, paciorkowcami, gronkowcami lub meningokokami). Układ immunologiczny, chcąc pozbyć się chorobotwórczych drobnoustrojów, wywołuje stan zapalny w kłębuszkach, w których gromadzą się antygeny wirusów lub bakterii. W większości przypadków mija samoistnie, może też jednak przybrać ostrą formę lub przejść w charakter przewlekły. Grozi to stopniowym włóknieniem kłębuszków, a w końcu niewydolnością zbudowanych z nich nerek. Jeśli stan zapalny nie dotyczy tylko nerek, ale towarzyszy też innym schorzeniom, mówimy o wtórnym kłębuszkowym zapaleniu. Jego przyczyną mogą być choroby wątroby, toczeń rumieniowaty i inne schorzenia autoimmunologiczne, białaczka lub chłoniak.

Reklama

Objawy kłębuszkowego zapalenia nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek najczęściej mija niezauważone. Zazwyczaj zostaje wykryte podczas rutynowych badań moczu, w którym stwierdza się obecność m.in. białka i krwi. Warto jednak wiedzieć, że schorzenie można wykryć dzięki samodzielnej obserwacji moczu, który się pieni i zmienia barwę na różową lub brunatną. Przewlekłe zapalenie kłębuszków objawia się też na wiele innych sposobów. Nasz niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim obrzęki na ciele (mogą oznaczać zatrzymywanie wody w organizmie spowodowane zaburzoną pracą nerek) – opuchnięte kostki i twarz oraz cienie pod oczami. Wiele osób skarży się też na bóle głowy, przewlekłe zmęczenie i zbyt rzadkie oddawanie moczu. Lekarze ostrzegają, że powikłaniem kłębuszkowego zapalenia nerek może być wzrost ciśnienia tętniczego, a nawet zaburzenia widzenia. Bardzo rzadko chorobie towarzyszy gorączka.

Diagnostyka i leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek

Podstawą diagnostyki kłębuszkowego zapalenia nerek są badania krwi i moczu. Pomocne jest również usg nerek, które pozwoli wykluczyć inne schorzenia tego narządu. W razie wątpliwości wykonuje się biopsję nerki. Leczenie uzależnione jest od charakteru i zaawansowania choroby, a przede wszystkim jej przyczyny. Chorym podaje się antybiotyki, leki moczopędne, a także środki spowalniające włóknienie nerek. Pomocna jest również odpowiednia dieta – ograniczająca białko, sól i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Osoby zmagające się z chorobami nerek powinny spożywać duże ilości warzyw i owoców, a także produkty zawierające węglowodany złożone.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy