Reklama

Reklama

Koniec ery antybiotyków?

Antybiotyki już niedługo staną się bezużyteczne - prognozują polscy epidemiolodzy. Stanie się tak nie dlatego, że ludzie przestaną chorować, ale dlatego że antybiotyki przestana być skuteczne.

Oczywiście naukowcy będą szukać nowych, innych sposobów, jak nas leczyć. Wszystkie nowości są jednak - jak na przykład terapia genowa - bardzo drogie. Nie ma jednak innego wyjścia, bo powszechnie dotąd stosowane antybiotyki nie działają na nas już tak, jak to było jeszcze 20 lat temu. Przyjmujemy je za często i za dużo - nasze organizmy uodporniły się już na ich działanie.

Chcemy leczyć nimi wszystko od wysypki po przeziębienie. A to duży błąd, ostrzega profesor Andrzej Gładysz. Zwykły katar, zwykłe przeziębienie doskonale leczy się środkami typu aspiryna. Pozostańmy w domu, połóżmy się na dzień, dwa, trzy, a nie sięgajmy po antybiotyk. Antybiotyk to nie jest panaceum na wszystko - dodaje.
Czasami - podkreśla profesor Gładysz - warto sięgnąć po babcine metody walki z grypą: kubek mleka z masłem i czosnkiem i gorącą herbatę z malin.

Reklama

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: antybiotyki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje