Reklama

Krwawnik pospolity: Magiczne zioło na wiele dolegliwości

Największą popularność krwawnikowi pospolitemu - niepozornej roślinie, której znakiem rozpoznawczym są białe kwiatostany - przyniosły jego niezwykłe właściwości lecznicze. Doceniał go już mityczny Achilles, średniowieczni mistrzowie zielarstwa i święta Hildegarda. Znawczynie medycyny naturalnej z Podlasia uznawały go z kolei za magiczne zioło, które jest w stanie przywrócić małżeńskie szczęście i złagodzić dokuczliwe objawy towarzyszące wielu dolegliwościom. Przyjrzyjmy się krwawnikowi pospolitemu nieco bliżej, a z pewnością nie pożałujemy.

Krwawnik pospolity: Skład

Lecznicze właściwości krwawnika pospolitego mają bezpośredni związek z jego bogatym składem. Znajdziemy w nim między innymi seskwiterpeny, flawonoidy, achilleinę, procyjanidyny, garbniki (taniny), kumaryny, alkaloidy, żywice, kwas salicylowy, kwas chlorogenowy oraz sole mineralne (magnez i cynk).

Krwawnik pospolity: Na co pomaga?

- Krwawnik pospolity wykazuje właściwości detoksykujące. Skutecznie usuwa z organizmu nagromadzone toksyny i oczyszcza krew

- Krwawnik pospolity posiada zdolności przeciwkrwotoczne - skutecznie hamuje krwawienie

- Krwawnik pospolity wpływa zbawiennie na naszą wątrobę i cały układ pokarmowy. Pobudza trawienie i jednocześnie pomaga lepiej przyswajać składniki odżywcze dostarczane wraz z pożywieniem

Reklama

- Krwawnik pospolity stymuluje także pracę układu oddechowego, działając odkażająco, rozkurczowo i przeciwkaszlowo.

- Krwawnik pospolity wykazuje też właściwości bakteriobójcze i rozkurczowe, wspomagając m.in.pracę mięśni oraz układu moczowego

Jak stosować krwawnik?

Herbatka z krwawnika

Lecznicze właściwości wykazuje przede wszystkim herbatka z krwawnika. Jak ją przyrządzić? Zalej szklanką wody łyżeczkę ziela. Gotowy preparat parz pod przykryciem przez pięć minut. Dla uzyskania lepszego smaku możesz dosłodzić ją miodem.

Jak przyrządzić nalewkę z krwawnika?

Nalewka sporządzana na bazie krwawnika stymuluje pracę układu trawiennego i krwionośnego. Wykazuje też zdolności przeciwbólowe. Jak ją przygotować? Świeże kwiatostany zalej żytnią wódką i odstaw na co najmniej miesiąc. Odsączoną nalewkę wsmaruj w obolały kręgosłup lub bolące stawy. Ta metoda sprawdza się zwłaszcza przy zapaleniu stawów i korzonków. Jakaś alternatywa? Świeże ziele możesz też zblendować, przecedzić i zalać spirytusem 96% w proporcji 4:1. Gotową nalewkę pij trzy razy dziennie po jednej łyżeczce.

Sok z krwawnika na wzmocnienie organizmu

Świeże ziele lub świeże listki krwawnika zmiksuj z mlekiem i dosłódź miodem. Pij dwa razy dziennie. Już po trzech dniach zauważysz pożądane efekty oczyszczające.

Mieszanka na zaburzenia jelitowe i skurcze

Zmieszaj łyżkę krwawnika, łyżkę siemienia lnianego i łyżkę rumianku. Z dwóch łyżeczek gotowej mieszanki przygotuj napar - zalej je szklanką wrzątku. Pij co najmniej cztery razy dziennie przed każdym posiłkiem.

Mieszanka na zespół napięcia przedmiesiączkowego

Nie bez przyczyny mówi się, że krwawnik pospolity to ulubione ziele kobiet. Potrafi skutecznie złagodzić dolegliwości towarzyszące tak zwanemu zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Jak przyrządzić na jego bazie leczniczą mieszankę? Połącz 20 g ziela krwawnika z 20 g kwiatu rumianku i 10 gramami liścia melisy. Dwie łyżeczki gotowej mieszanki zalej 1/4 litra wrzątku. Parz pod przykryciem. Po dziesięciu minutach odcedź. Dla uzyskania najlepszych efektów pij 2-3 filiżanki gorącego naparu dziennie.

Kompresy na rany

Krwawnik pospolity może też świetnie sprawdzić się w roli kompresu na rany. Łyżeczkę ziela zalej 200 ml wody i zagotuj. Ciepłe listki połóż na gazik i przyłóż na rany. Dzięki temu prostemu zabiegowi nie tylko zahamujemy krwawienie, ale też skutecznie przyspieszymy proces gojenia się ran.

Mieszanka na otyłość i zaparcia

Zmieszaj 50 g ziela dziurawca, 50 g korzenia prawoślazu, 50 g owocu anyżku i 100 g rumianku. Następnie jedną łyżeczkę

gotowej mieszanki zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem przez 30 minut. Pij rano i wieczorem.

Napar na niestrawność

Liść bobrka, liść mięty, kminek, krwawnik, ziele tysiącznika, ziele piołunu, korzeń omanu wymieszaj w równych ilościach. Łyżeczkę gotowej mieszanki zalej szklanką wrzątku. Wypijaj pół filiżanki naparu przed każdym posiłkiem.

Maseczka dla cery trądzikowej

Garść świeżo posiekanego ziela krwawnika wymieszaj z białkiem z jednego jaja ubitym na sztywną pianę i rozsmaruj na twarzy. Zmyj po ok. 20 minutach ciepłą wodą.

.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krwawnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy