Reklama

Krzywa przegroda nosowa: Objawy, powikłania i leczenie

Nieustannie zatkany nos, ból głowy, przewlekły katar i problemy ze snem to dolegliwości, które wiążemy z przeziębieniem czy alergią. Tymczasem może być za nie odpowiedzialna krzywa przegroda nosowa. Pozornie niegroźna dolegliwość znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie i jest szkodliwa dla zdrowia – może nawet powodować niedotlenienie organizmu i nadciśnienie tętnicze. Kiedy operacja krzywej przegrody nosowej jest konieczna i jak wygląda zabieg?

Przyczyny i objawy krzywej przegrody nosowej

Krzywa przegroda nosowa najczęściej powstaje na skutek urazu nosa (np. złamania), ale może być też cechą wrodzoną. Laryngolodzy podkreślają, że niewielkie skrzywienia, które nie dają żadnych negatywnych objawów, są normalne i nie należy się nimi przejmować. Do niepokojących symptomów zalicza się problemy z oddychaniem, wysuszenie śluzówki i suchość gardła, krwawienie z nosa, przewlekły i nawracający stan zapalny zatok, zaburzenia powonienia, stany zapalne uszu oraz stawu żuchwowego. Pacjenci skarżą się też na bóle głowy (spowodowane stanem zapalnym zatok) i gardła, chrapanie, poranną chrypkę oraz uczucie wydzieliny spływającej do gardła. Warto wiedzieć, że wraz z upływem czasu pogarsza się stan śluzówki nosa i wszystkie uciążliwe dolegliwości się nasilają, co prowadzi do groźnych powikłań, a nawet schorzeń całego organizmu.

Reklama

Krzywa przegroda nosowa a zdrowie

Krzywej przegrody nosowej nie powinno się bagatelizować. Pozornie niegroźna dolegliwość może być przyczyną ciągłych i uciążliwych infekcji górnych dróg oddechowych, przewlekłego stanu zapalnego zatok i uszu, stanu zapalnego migdałków i gardła, a nawet zapalenia oskrzeli. Częstym powikłaniem jest także chrypka będąca efektem stanu zapalnego krtani, a także niedosłuch i utrata powonienia. Osoby, u których stwierdza się krzywą przegrodę nosową, cierpią też na bezdech senny, co powoduje groźne niedotlenienie organizmu i prowadzi nawet do nadciśnienia tętniczego (serce szybciej pompuje krew, by dostarczyć tlen do wszystkich komórek), które z kolei jest ogromnym zagrożeniem dla całego układu krążenia. Im szybciej poprawi się drożność nosa, tym mniejsze ryzyko trwałego uszkodzenia śluzówki nosa oraz groźnych powikłań.

Operacja przegrody nosowej

Krzywa przegroda nosowa wymaga interwencji chirurgicznej – zabieg (septoplastyka) wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa on około 30-60 minut. Przed jego rozpoczęciem konieczna jest diagnostyka obrazowa (np. za pomocą endoskopu – cienkiego narzędzia, które wprowadza się do jamy nosowej). W trakcie zabiegu chirurg odpowiednio nacina lub usuwa części chrząstek lub kości, by wyprostować przegrodę. Znieczulenie działa do 48 godzin po zabiegu i często powoduje osłabienie oraz senność. Nos przez kilka dni może być opuchnięty, obrzękowi towarzyszy również łagodny ból. Niewielkie krwawienia także są normalne. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości po zabiegu, zaleca się stosowanie nawilżających kropli do nosa. Pacjent powinien się także powstrzymać przed wydmuchiwaniem nosa przez co najmniej 3 dni po zabiegu. Przez kilka tygodni należy też unikać uprawiania sportu oraz wszelkiego wysiłku fizycznego. Całkowity powrót do zdrowia następuje po ok. 6 tygodniach.

Powikłania po zabiegu

Każdy zabieg chirurgiczny obarczony jest ryzykiem wystąpienia powikłań. Podobnie jest w przypadku operacji krzywej przegrody nosowej. U pacjenta może dojść do krwawień z nosa, perforacji przegrody, niepożądanej zmiany kształtu nosa, a także jego przebarwień. Częstym powikłaniem jest także utrzymująca się przez kilka dni gorączka, bóle głowy, wymioty oraz pogorszenie się węchu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama