Reklama

Który sok będzie dla ciebie najlepszy?

Choć świadomość żywieniowa w społeczeństwie wyraźnie rośnie, wciąż spożywamy za mało świeżych warzyw i owoców. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia codziennie powinniśmy zjeść ich aż pięć porcji. Jedną z nich może być szklanka świeżo wyciskanego soku warzywno-owocowego. Dziś mamy aż dziesięć propozycji. Sprawdź, która tobie przyniesie najwięcej korzyści.

Jesień to istny raj dla roślinożerców. Mamy prawdziwy wysyp soczystych warzyw, z których bez trudu przygotujemy pyszny, wartościowy sok: prosty (jednoskładnikowy) lub złożony (mieszany). Oczami wyobraźni widzę skwaszone miny miłośników mięsa.

Przecież jedno drugiego nie wyklucza. Choć coraz więcej mówi się o konieczności ograniczania spożycia mięsa, nikt ci nie narzuci rezygnacji z niego. Nawet jeśli jesteś najbardziej zagorzałym fanem golonki albo schabowego, wypij również świeży sok, odżywisz komórki i wzmocnisz siły obronne orgazmu do walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Większość z soków smakuje wybornie.

Reklama

Do smaku niektórych, na przykład soku z kapusty, trzeba się przyzwyczaić, potraktować go leczniczo, zwłaszcza jeśli cierpisz na chorobę wrzodową, w której przyniesie wyraźną ulgę. 

Soki proste

Sok pomidorowy - dzięki dużej zawartość potasu wzmocni pracę mięśni, a w tym najważniejszego -  serca.

Sok ogórkowy - sprzyja pracy nerek i pomaga normalizować ciśnienie tętnicze krwi, zalecany szczególnie przy nadciśnieniu.

Sok marchwiowy - ma chyba największe grono fanów. Marchew jest wyjątkowo cennym odżywczo warzywem, które możemy wykorzystać do przygotowania soku prostego. Jest też bazą większości soków złożonych. Ma ciekawy smak i sprzyja oczyszczaniu organizmu z nadmiaru śluzów.

Czysty sok z marchwi warto pić szczególnie przy anginie, nieżytach krtani i kłopotach z zanikającym głosem, w ciąży, przy cukrzycy, białaczce, białkomoczu, zbyt niskim ciśnieniu tętniczym krwi, kłopotach z oczami i chorobach nowotworowych.

Sok z dyni - korzystny przy anemii, anginie, łuszczycy i artretyzmie.

Sok z kapusty - dzięki zawartości unikatowych witamin U i K,  działa jak balsam na śluzówki przewodu pokarmowego, szczególnie polecany przy wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Soki złożone

Sok z selera naciowego i cytryny - obudzi spowolniony metabolizm i leniwe jelita, warto pić go w trakcie diety odchudzającej.

Sok z marchwi, selera korzeniowego, cytryny, imbiru i czosnku - katalizator metaboliczny (skuteczny przy zaparciach), zastrzyk energii i mocne wsparcie systemu immunologicznego.

Sok z marchwi, buraka, cytryny, jabłka i natki pietruszki - działa silnie alkaliczne, stymuluje produkcję krwinek i wzmacnia odporność.

Sok z marchwi, pietruszki korzeniowej i cytryny - działa odżywczo, zalecany przy artretyzmie, białkomoczu, kłopotach z nerkami, a także w zespole napięcia przedmiesiączkowego i w trakcie miesiączki (łagodzi ból związany ze skurczami macicy).

Sok z marchwi i szpinaku - działa silnie alkalicznie, pomaga neutralizować nieprzyjemny zapach potu i przykrą woń z ust. Ważne, by sok wypić bezpośrednio po przygotowaniu. To pozwoli wykorzystać maksimum zawartych w nim wartości odżywczych.


Ewa Koza, mamsmak.com  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy