Kwasy omega-3 jeszcze zdrowsze!
Naukowcy nie poprzestali na odkryciu, że kwasy omega-3 są zdrowe dla serca i mózgu. Ciągle tropią ich kolejne właściwości. I z powodzeniem!
Dobre kwasy tłuszczowe występują przede wszystkim w tłustych rybach morskich (np. łososiu, makreli, śledziu, sardynkach, halibucie) i tzw. owocach morza (np. krewetkach, krabach). Znajdziesz je także w olejach roślinnych (rzepakowym, lnianym, arachidowym), orzechach włoskich, migdałach, serkach tofu.
Słyną z korzystnego wpływu na układ krążenia: zmniejszają ilość substancji, z których mogą tworzyć się blaszki miażdżycowe, podwyższają zaś poziom ochronnego dobrego cholesterolu. Są więc naturalnym lekiem przeciwko chorobie cywilizacyjnej, jaką jest miażdżyca. Teraz okazuje się że, to tylko mała część ich dobroczynnych właściwości.
Kanadyjscy uczeni wykryli, że w kwasach omega-3 występują cząsteczki, które mogą bardzo pomóc w... uregulowaniu poziomu glukozy we krwi. Na czym dokładnie polega ich działanie? Powodują, że organizm produkuje więcej tzw. interleukiny 6. Z jednej strony sygnalizuje ona wątrobie, by zmniejszyła wytwarzanie glukozy, z drugiej - oddziałuje na mięśnie, aby zwiększyły pobieranie cukru.
Efektem tego jest niższy poziom glukozy we krwi i mniejsza insulinooporność tkanek. Jak na razie zależność tę stwierdzono u zwierząt. Jeśli zostanie potwierdzona także u ludzi, będzie to prawdziwy przełom w leczeniu cukrzycy (typu 2). Niezależnie od odkryć naukowców, warto pamiętać, że naturalnym, skutecznym lekiem przeciwko cukrzycy jest regularna aktywność fizyczna!
Ta wiadomość ucieszy wszystkie kobiety: kwasy omega-3 mają dobroczynny wpływ na naszą skórę. Poprawiają mikrokrążenie i metabolizm w tkankach. Łagodzą stany zapalne. Pobudzają wytwarzanie kolagenu, natomiast obniżają produkcję łoju.
W związku z tym skóra na całym ciele staje się lepiej ukrwiona, jędrniejsza, młodsza. Z brzucha, bioder, ud i pośladków pozbywamy się cellulitu. Dodatkowo zyskuje nasza cera. Jest pozbawiona wyprysków i ma wyrównany koloryt. Zmniejszają się objawy atopowego zapalenia skóry i podrażnienia wywołane np. działaniem promieniowania UV.