Leczenie haluksów moksą - na czym polega?
Haluks to zniekształcenie występujące w okolicach stawu dużego palucha stopy. Ma ono postać narośli, którą tworzą złogi o charakterze chrząstkowym. Pod wpływem ucisku pozostałe palce stopy przyjmują nieprawidłowe ułożenie, a ich uciśnięte i zdeformowane stawy powodują powstawanie stanów zapalnych, wywołujących ból i kłopoty z chodzeniem.
Przyczyną powstawania haluksów mogą być skłonności genetyczne oraz długotrwałe noszenie ciasnego obuwia, zwłaszcza ze spiczastymi noskami i na wysokich obcasach. Kolejnym powodem jest otyłość powodująca mechaniczny nacisk na stopę.
Najlepiej zgłosić się do lekarza, gdy dopiero się formują i stosować się do jego zaleceń. Obecnie można wybierać pomiędzy ingerencją chirurgiczną lub metodami medycyny naturalnej, które są mniej inwazyjne.
Moksa to rodzaj cygara z ziół o złożonym składzie, którego głównym składnikiem jest piołun chiński. Na szczycie haluksa stawia się mały kopczyk z ziół, wcześniej podpalony, w wyniku czego następuje punktowe oparzenie skóry. Przed zabiegiem wykonuje się miejscowe znieczulenie. Po wykonanym zabiegu pacjent już od następnego dnia w domu co wieczór przez 30 sekund ogrzewa chore miejsce zapaloną moksą. Na cykl leczniczy składa się zwykle do 3 zabiegów w kolejnych latach.
Leczenie moksą powinno się wykonywać latem, ze względu na konieczność noszenia otwartego obuwia, nieuciskającego bezpośrednio leczonego miejsca. Skuteczność zabiegu zależna jest od indywidualnej wrażliwości organizmu.