Reklama

Leczenie ziołami, przyprawami i kwiatami - od czego zacząć?

Domową, w 100% naturalną apteczkę skompletujesz z produktów, których używasz na co dzień. Popularne przyprawy, warzywa, owoce oraz zioła nie kosztują wiele, a zdziałają cuda dla twojego samopoczucia. Przeczytaj zamieszczone tutaj informacje, a poznasz właściwości tych z nich, których w twojej apteczce absolutnie nie może zabraknąć.

Lepsze trawienie

Zmielone ziarna kardamonu warto dodawać do dań mięsnych i rybnych, bo pomagają w przyswajaniu białek. To jednak nie koniec ich właściwości. Stosuje się je także jako środek wzmacniający organizm.

Kardamon pomaga uporać się z objawami alergii wziewnej, astmy i zapalenia oskrzeli oraz usuwać wapń z nerek. Żucie ziaren kardamonu odświeża oddech.

Cholesterol w dół

Skórka pomarańczy ma czterokrotnie więcej błonnika niż jej miąższ. Jej spożywanie utrudnia wchłanianie „złego” cholesterolu. Dzięki niej łatwiej schudniesz, zwalczysz niestrawność, pozbędziesz się zgagi i obniżysz ryzyko zachorowania na raka.

Reklama

Dla relaksu

Ususzone kwiaty lawendy schowane w płóciennym woreczku i trzymane przy poduszce pomogą ci zasnąć. Lawendowe olejki sprawią, że zapomnisz o stresie, a napar z tej rośliny pobudza wydzielanie soków żołądkowych i ma dobroczynny wpływ na układ trawienny.

Ratunek od mdłości

Tę właściwość imbiru zna chyba każda kobieta, która jest lub była w ciąży. Z drugiej strony wywar z gorzkiego, lekko palącego w gardle korzenia pomaga łagodzić objawy PMS i bóle miesiączkowe. Ponadto zawarty w imbirze olejek ułatwia trawienie, zwalcza migreny i przeziębienie. Działa też przeciwzakrzepowo. W Azji, skąd pochodzi, uchodzi za afrodyzjak...

Do rany przyłóż

Rumianek stosowany zewnętrznie przyspiesza leczenie ran, wyprysków, zapalenia spojówek, schorzeń reumatycznych i rwy kulszowej. Wypicie herbaty rumiankowej uspokaja, zapobiega chorobie lokomocyjnej, zaparciom czy wzdęciom. Pomoże też, jeśli cierpisz na bezsenność.

Ciśnienie spada

Granat powinien być najlepszym przyjacielem osób cierpiących na chorobę wieńcową. Ten pyszny owoc poprawia przepływ krwi, redukuje zwapnienia i złogi, a także pomaga utrzymać optymalny poziom cholesterolu. Działa odmładzająco, spowalnia postęp choroby Alzheimera. Według amerykańskich badaczy hamuje rozwój komórek rakowych (w nowotworach piersi i prostaty).

Na każdy kaszel


Anyż ma właściwości wykrztuśne, ale też przeciwbakteryjne. Dlatego pomaga leczyć dolegliwości układu oddechowego (kaszel, astma, nieżyt gardła i oskrzeli). Jego ekstrakt hamuje wydzielanie sebum (dobra wiadomość dla osób z łojotokiem i trądzikiem), przyspiesza gojenie ran i wzmaga laktację. Olejek wcierany w skórę rozgrzewa organizm, a tym samym pomaga pozbyć się bólu mięśni.

Sposób na infekcje


Jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii, zwalcza infekcje, obniża ciśnienie krwi. Lista właściwości czosnku jest długa. To warzywo zmniejsza zmiany miażdżycowe, może zapobiec udarowi mózgu i zawałowi serca, poprawia elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Ma też właściwości przeciwzakrzepowe.

Dla serca


Żurawina zyskała popularność jako skuteczny lek na infekcje dróg moczowych. Jest ona jednak równie skuteczna w walce z próchnicą (przeciwdziała rozwojowi bakterii w jamie ustnej i wzmacnia dziąsła), wrzodami żołądka i chorobami serca (zapobiega zatykaniu się naczyń krwionośnych i powstawaniu zakrzepów).

Żegnaj trądziku


Bratek, czyli fiołek trójbarwny, ma dobroczynny wpływ na skórę. Łagodzi nie tylko trądzik młodzieńczy, ale też egzemy. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu. Pomogą ci zarówno napary, jak i kompresy. Te ostatnie przydadzą cię, gdy masz obrzęki i cienie pod oczami.

Cukier w normie


Wystarczy ok. 1/4 łyżeczki cynamonu dziennie, by łatwiej uregulować jego poziom. Nieco większa porcja, bo 1/2 łyżeczki (spożywana regularnie!) przynosi ulgę osobom cierpiącym na bóle stawów. Cynamon zmniejsza też rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych i poprawia pamięć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy