Lecznicze pijawki
Chronią przed zawałem, łagodzą bóle, przyśpieszają gojenie trudnych ran i oparzeń.
Nie chodzi o pijawki żyjące w stawach. Te, które są używane w leczeniu, są specjalnie hodowane w sterylnych warunkach i muszą spełniać określone normy.
Terapia pijawkami, hirudoterapia, jeszcze do niedawna była zaliczana do metod leczenia niekonwencjonalnego. Status oficjalnej metody leczniczej zdobyła dopiero w 2005 roku w USA i Europie Zachodniej. W Polsce korzystają z niej m.in. specjaliści z Ośrodka Replantacji Kończyn w Trzebnicy i z gabinetów hirudoterapii.
Metodę tę stosuje się u osób zagrożonych zawałem serca, cierpiących na chorobę niedokrwienną serca (tzw. wieńcówkę), nadciśnienie, zatorowe zapalenie żył. Wykorzystuje się ją w bólach opornych na leczenie farmakologiczne. Z powodzeniem stosuje się ją w leczeniu chorób płuc i oskrzeli, paradontozy, choroby zwyrodnieniowej stawów. Przynosi świetne efekty w leczeniu oparzeń i trudno gojących się ran (np. stopy cukrzycowej). A także powypadkowych obrzęków, krwiaków i zakrzepów.
Zabieg przeprowadza się z użyciem jednej lub kilku pijawek. Na ciało przenosi się je w kieliszku, który przystawia się w sąsiedztwie chorego miejsca (w leczeniu bólów głowy - do szyi). Pierścienica bezboleśnie przebija skórę, przysysa się do niej i wpuszcza do krwi wydzielinę, a sama napełnia się krwią (potrafi pochłonąć 10-15 ml) i odpada od ciała. Rankę po ukłuciu zabezpiecza się opatrunkiem. Cały zabieg terapeutyczny trwa około godziny. Pijawka, która spełniła swoją misję, zostaje uśpiona i zniszczona. Nie wolno jej użyć ponownie, gdyż mogłoby to grozić zakażeniem. Cała kuracja obejmuje kilka-kilkanaście seansów powtarzanych 1-2 razy w tygodniu.
Przeciwwskazaniem do stosowania hirudoterapii są: anemia, zaburzenia krzepliwości krwi, niskie ciśnienie tętnicze (poniżej 90/60), choroby nerek, wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, przyjmowanie leków o właściwościach przeciwzakrzepowych. Nie zaleca się jej także kobietom w ciąży i dzieciom poniżej 10 lat. W przypadku alergików należy zachować ostrożność z liczbą przystawianych pijawek.
Hirudyna - związek, który rozrzedza krew i dzięki temu zmniejsza ryzyko powstania w naczyniach krwionośnych skrzepów. Hirudyna odznacza się także zdolnością rozpuszczania zakrzepów.Histamina - zwiększa wydajność pracy serca. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych, bierze udział w procesach przeciwzapalnych. Jest również neuroprzekaźnikiem.
Eglina - jest silnym środkiem przeciwzapalnym oraz bardzo aktywnie zwalcza wolne rodniki.