Leczymy zapalenie krtani
Nawilżaj gardło i stosuj leki na grypę, a szybko odzyskasz głos i dobrą formę.
Rozpoczyna się niewinnie: od drapania w gardle i trudności z przełykaniem. Charakterystyczny dla zapalenia krtani jest też brak możliwości głośnego mówienia. Choroba często daje o sobie znać zimą, kiedy to oddychamy nadmiernie wysuszonym powietrzem.
Sucha śluzówka gardła i nosa jest bardziej podatna na infekcje. Gdy ta naturalna bariera dla pyłu, kurzu i znajdujących się w nich wirusów i bakterii zostaje naruszona, łatwiej o chorobę. Podpowiadamy, jak ją szybko rozpoznać i co robić, by dolegliwości dokuczały nam jak najkrócej.
Zapalenie krtani może być wywołane zarówno przez wirusy, jak i bakterie. W zależności od źródła zakażenia, oba typy infekcji różnią się od siebie przebiegiem, czasem trwania, a także nasileniem objawów. Co warto o nich wiedzieć?
● Zakażenie wirusowe. Występuje o wiele częściej niż infekcja bakteryjna. Wirusy są stale obecne w naszych drogach oddechowych. Aby się uaktywniły, wystarczą sprzyjające warunki, np. oddychanie przez usta zimnym powietrzem lub nadwyrężanie głosu. Wówczas pojawiają się objawy przypominające przeziębienie: chrypa, uczucie nieprzyjemnego wysychania i przeszkody w gardle oraz napady suchego kaszlu bez odkrztuszania.
● Zakażenie bakteryjne. Gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego objawy zapalenia krtani nasilają się. Może pojawić się gorączka i odkrztuszanie zielonkawej wydzieliny.
● Przewlekły stan zapalny. Czasem zdarza się, że mimo leczenia nasz stan nie poprawia się, a zapalenie krtani przechodzi w stan przewlekły. Jego objawy to m.in. utrzymująca się chrypka i suchy kaszel. Najczęściej choroba dotyczy osób pracujących głosem, palących.
Udaj się do niego koniecznie (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego), gdy dolegli- wości nasilają się. Specja- lista dobrze obejrzy krtań przy pomocy lampy i specjalnego lusterka.
Gdy poczujesz pierwsze objawy infekcji, zastosuj domowe sposoby, które przyniosą ulgę. Warto regularnie je stosować również w przewlekłym zapaleniu krtani.
● Inhalacje. Wystarczy pochylić się nad miską z gorącą wodą, nakryć się ręcznikiem i wdychać parę. Do wody można dodać np. sól kuchenną, emską, rumianek. Uwaga! W zapaleniu krtani nie stosuje się płukania gardła solą lub sodą.
● Częste wietrzenie pomieszczeń. To najlepszy sposób na zapewnienie odpowiedniej wilgot ności powietrza. Możesz też zastosować ultradźwiękowe nawilżacze powietrza. Ulgę przynosi też przebywanie w zaparowanej łazience.
● Picie dużej ilości płynów. Popijaj małymi łykami wodę mineralną: nawilży śluzówkę. Unikaj kawy i herbaty, bo ją wysuszają.
Przy zapaleniu krtani starajmy się mówić jak najmniej. Unikajmy za to szeptu, który nadwyręża gardło i struny głosowe. Najczęściej zapalenie krtani wywołują wirusy, dlatego leczy się je jak zwykłe przeziębienie.
● Zostań w domu i stosuj leki na przeziębienie (np. Vicks, Theraflu, Gripex). Złagodzą dolegliwości towarzyszące chorobie: ból gardła, suchy kaszel, bóle mięśniowo-stawowe, stany podgorączkowe. Po konsultacji z lekarzem można stosować leki przeciwkaszlowe i rozrzedzające śluz (np. Flegamina, Acc Max), a także przeciwalergiczne – złagodzą obrzęk gardła. Oczyszczajmy nos – powinien być drożny, aby nie oddychać ustami.
● Popijaj rozgrzewające napoje. Ciepła herbata z sokiem malinowym, woda z miodem czy napary z kwiatów lipy albo rumianku wzmocnią śluzówkę gardła i nosa.
● Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli nie zauważasz poprawy, a objawy stają się bardziej dokuczliwe (np. pojawia się gorączka) to sygnał, że doszło do nadkażenia bakteryjnego lub np. rozwinęło się zapalenie tchawicy.
Zapalenie krtani to jedna z groźniejszych infekcji u maluchów. Chory brzdąc ma nie tylko uporczywy kaszel, ale też obrzęk gardła i trudności z oddychaniem. Oto trzy sposoby postępowania, jak mu pomóc w przypadku duszności.
● Nie wpadaj w panikę! Najlepiej otul brzdąca kołderką i wyjdź z nim na balkon lub stań w otwartym oknie (pod warunkiem, że nie jest zbyt mroźno). Zimne powietrze obkurczy śluzówkę i smykowi łatwiej będzie oddychać.
● Zabierz malca do łazienki. Odkręć gorącą wodę, by pomieszczenie wypełniło się parą. Sprawi ona, że krtań przestanie się zwężać i malec zacznie swobodniej oddychać.
● Wezwij pogotowie! Zrób to natychmiast, gdy nie uda ci się zahamować duszności lub napadu kaszlu albo zawieź malca do szpitala.