Reklama

Leczymy zapalenie krtani

Nawilżaj gardło i stosuj leki na grypę, a szybko odzyskasz głos i dobrą formę.

Rozpoczyna się niewinnie: od drapania w gardle i trudności z przełykaniem. Charakterystyczny dla zapalenia krtani jest też brak możliwości głośnego mówienia. Choroba często daje o sobie znać zimą, kiedy to oddychamy nadmiernie wysuszonym powietrzem.

Sucha śluzówka gardła i nosa jest bardziej podatna na infekcje. Gdy ta naturalna bariera dla pyłu, kurzu i znajdujących się w nich wirusów i bakterii zostaje naruszona, łatwiej o chorobę. Podpowiadamy, jak ją szybko rozpoznać i co robić, by dolegliwości dokuczały nam jak najkrócej.

Określamy objawy i rozpoznajemy rodzaj infekcji

Zapalenie krtani może być wywołane zarówno przez wirusy, jak i bakterie. W zależności od źródła zakażenia, oba typy infekcji różnią się od siebie przebiegiem, czasem trwania, a także nasileniem objawów. Co warto o nich wiedzieć?

Reklama

● Zakażenie wirusowe. Występuje o wiele częściej niż infekcja bakteryjna. Wirusy są stale obecne w naszych drogach oddechowych. Aby się uaktywniły, wystarczą sprzyjające warunki, np. oddychanie przez usta zimnym powietrzem lub nadwyrężanie głosu. Wówczas pojawiają się objawy przypominające przeziębienie: chrypa, uczucie nieprzyjemnego wysychania i przeszkody w gardle oraz napady suchego kaszlu bez odkrztuszania.

● Zakażenie bakteryjne. Gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego objawy zapalenia krtani nasilają się. Może pojawić się gorączka i odkrztuszanie zielonkawej wydzieliny.

● Przewlekły stan zapalny. Czasem zdarza się, że mimo leczenia nasz stan nie poprawia się, a zapalenie krtani przechodzi w stan przewlekły. Jego objawy to m.in. utrzymująca się chrypka i suchy kaszel. Najczęściej choroba dotyczy osób pracujących głosem, palących.

Kiedy do laryngologa?

Udaj się do niego koniecznie (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego), gdy dolegli- wości nasilają się. Specja- lista dobrze obejrzy krtań przy pomocy lampy i specjalnego lusterka.

Sięgamy po naturalną pomoc

Gdy poczujesz pierwsze objawy infekcji, zastosuj domowe sposoby, które przyniosą ulgę. Warto regularnie je stosować również w przewlekłym zapaleniu krtani.

● Inhalacje. Wystarczy pochylić się nad miską z gorącą wodą, nakryć się ręcznikiem i wdychać parę. Do wody można dodać np. sól kuchenną, emską, rumianek. Uwaga! W zapaleniu krtani nie stosuje się płukania gardła solą lub sodą.

● Częste wietrzenie pomieszczeń. To najlepszy sposób na zapewnienie odpowiedniej wilgot ności powietrza. Możesz też zastosować ultradźwiękowe nawilżacze powietrza. Ulgę przynosi też przebywanie w zaparowanej łazience.

● Picie dużej ilości płynów. Popijaj małymi łykami wodę mineralną: nawilży śluzówkę. Unikaj kawy i herbaty, bo ją wysuszają.

Stosujemy kurację jak przy przeziębieniu

Przy zapaleniu krtani starajmy się mówić jak najmniej. Unikajmy za to szeptu, który nadwyręża gardło i struny głosowe. Najczęściej zapalenie krtani wywołują wirusy, dlatego leczy się je jak zwykłe przeziębienie.

● Zostań w domu i stosuj leki na przeziębienie (np. Vicks, Theraflu, Gripex). Złagodzą dolegliwości towarzyszące chorobie: ból gardła, suchy kaszel, bóle mięśniowo-stawowe, stany podgorączkowe. Po konsultacji z lekarzem można stosować leki przeciwkaszlowe i rozrzedzające śluz (np. Flegamina, Acc Max), a także przeciwalergiczne – złagodzą obrzęk gardła. Oczyszczajmy nos – powinien być drożny, aby nie oddychać ustami.

● Popijaj rozgrzewające napoje. Ciepła herbata z sokiem malinowym, woda z miodem czy napary z kwiatów lipy albo rumianku wzmocnią śluzówkę gardła i nosa.

● Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli nie zauważasz poprawy, a objawy stają się bardziej dokuczliwe (np. pojawia się gorączka) to sygnał, że doszło do nadkażenia bakteryjnego lub np. rozwinęło się zapalenie tchawicy.

Co robić, gdy dziecko ma duszności?

Zapalenie krtani to jedna z groźniejszych infekcji u maluchów. Chory brzdąc ma nie tylko uporczywy kaszel, ale też obrzęk gardła i trudności z oddychaniem. Oto trzy sposoby postępowania, jak mu pomóc w przypadku duszności.

● Nie wpadaj w panikę! Najlepiej otul brzdąca kołderką i wyjdź z nim na balkon lub stań w otwartym oknie (pod warunkiem, że nie jest zbyt mroźno). Zimne powietrze obkurczy śluzówkę i smykowi łatwiej będzie oddychać.

● Zabierz malca do łazienki. Odkręć gorącą wodę, by pomieszczenie wypełniło się parą. Sprawi ona, że krtań przestanie się zwężać i malec zacznie swobodniej oddychać.

● Wezwij pogotowie! Zrób to natychmiast, gdy nie uda ci się zahamować duszności lub napadu kaszlu albo zawieź malca do szpitala.

Naj
Dowiedz się więcej na temat: zapalenie krtani | zapalenie | picie | MAXIMUS | sucha
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy