Reklama

Lotos i jego niezwykłe właściwości. Na co pomaga?

Lotos to kwiat, który ma bogatą symbolikę. Ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza w krajach azjatyckich. Jest długowieczną rośliną o nietuzinkowych właściwościach. Największym atutem lotosu są przepiękne kwiaty. Uznaje się go za prawdziwy cud natury, który w dodatku wykazuje regenerujące i zdrowotne działanie. Niemal wszystkie części lotosu są jadalne i dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Nie bez powodu lotos uważany jest za afrodyzjak, gdyż korzystnie wpływa na płodność i potencję. Świetnie też relaksuje, oczyszcza skórę i obniża ciśnienie krwi. W czym jeszcze pomoże nam ta cenna roślina?

Czym jest lotos?

Lotos należy do bylin wodnych rosnących w Ameryce Północnej, Azji i Europie. W wielu miejscach na świecie jest też uprawiany jako roślina ozdobna. Dziko rosnący lotos można spotkać w jeziorach, stawach, rzekach, czy też na bagnach i w kanałach. Nawet gdy woda jest tam zanieczyszczona i mulista, lotos pozostaje czysty. Jego liście pokryte są woskowym nalotem, przez co odpychają cząsteczki wody, które spływają po roślinie i ją oczyszczają. Kwiat ten jest więc symbolem czystości ciała i umysłu, ale też odrodzenia. Jego nasiona są długowieczne i mogą zakiełkować nawet po dwóch tysiącach lat. Lotos może zatem naprawdę zachwycić swoją tajemniczością, niezwykłymi właściwościami i pięknem.

Reklama

Lotosy wyrastają ponad powierzchnię wody na długich szypułkach, widoczne są jego kwiaty i liście. Podobne są do lilii wodnych, u których jednak z wody wynurzają się tylko kwiaty. Liście lotosu są duże, rozłożyste, kwiaty zaś mają szerokie płatki w różnych kolorach, np. różowym, żółtym, białym. W kielichu kwiatów znajduje się pojedyncze nasionko zwane orzeszkiem lotosowym. Lotosy mogą być nie tylko dekoracją, są to też rośliny jadalne, lecznicze i wykorzystywane w kosmetyce.

Niezwykłe właściwości lotosu

Jadalne są wszystkie części lotosu: kwiaty, liście, orzeszki i łodygi. Roślinę dodaje się do sałatek, potraw mięsnych, owoców morza, a nasionka można nawet traktować jako samodzielną przekąskę. Kłącza lotosu można smażyć, gotować lub marynować. Są bogatym źródłem skrobi, błonnika, wykazują też działanie antybakteryjne, moczopędne i regulujące pracę układu krwionośnego. Obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Zawierają również pirodyksynę – związek, który łagodzi bóle głowy, rozdrażnienie i napięcie nerwowe.

Kwiaty dodawane są do sałatek lub przyrządza się z nich herbatę pełną leczniczych właściwości. Działają uspokajająco, stymulują pracę nerek, oczyszczają trzustkę i krew. Natomiast z liści lotosu można zrobić wywar, który obniży gorączkę, zahamuje krwawienie lub zniweluje nadmierną potliwość. Łodygi wykazują działanie łagodzące przy podrażnieniach układu pokarmowego i mogą powstrzymać biegunkę oraz wymioty. Orzeszki zaś zawierają dużo białka, magnezu, żelaza i wapnia. W smaku przypominają nieco jadalne kasztany.

Lotos obfituje w witaminę C i B oraz składniki mineralne, takie jak żelazo, miedź, magnez i cynk. To dzięki temu ostatniemu lotos uznawany jest za afrodyzjak, gdyż cynk korzystnie wpływa na potencję i płodność. W dodatku lotos to bogate źródło antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.

Zastosowanie zewnętrzne

Ze względu na zawartość antyoksydantów, witamin i minerałów lotos wykorzystywany jest również w kosmetykach i preparatach leczniczych. Przeciwutleniacze przeciwdziałają przedwczesnemu starzeniu się skóry, odżywiają i nawilżają cerę. Lotos jest więc składnikiem wielu kremów, balsamów, toników lub maseczek. Świetnie ujędrnia, niweluje zmarszczki i przebarwienia, zapewnia odpowiednie nawodnienie, pomoże zatem suchej, łuszczącej się skórze. Antybakteryjne i oczyszczające właściwości lotosu doskonale poradzą sobie z trądzikiem, wypryskami i podrażnieniami. Lotos wykorzystywany jest również w pielęgnacji włosów, wzmacnia je, dodaje im objętości i przywraca im blask. Pozyskuje się też z niego olejek, który rozluźnia, relaksuje i łagodzi stres.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy