Reklama

Macierzanka i glistnik. Jakie oferują nam korzyści?

Herbatek sporządzonych na bazie ziół rekomendować zbytnio nie trzeba. Nie od dziś wiadomo, że wyjątkowo dobroczynnie wpływają na nasze zdrowie. Tym razem przyjrzymy się macierzance i glistnikowi. Lista ich właściwości jest długa. Ta pierwsza pobudza wydalanie moczu, łagodzi dolegliwości towarzyszące miesiączce, pozwala pozbyć się kaszlu i przyspiesza przebieg naturalnego porodu. Jakie korzyści oferuje glistnik? Doskonale oczyszcza krew i wątrobę, pozytywnie działa na nasz układ trawienny i poprawia kondycję oczu. Sprawdź, jak przyrządzić na bazie macierzanki i glistnika syropy, herbatki i nalewki.

Macierzanka i jej rozliczne właściwości zdrowotne

Pijąc codziennie filiżankę sporządzonej na bazie macierzanki herbatki zyskujesz jasność umysłu, dobre samopoczucie i i lekki żołądek, ale nie tylko. Skutecznie złagodzisz dolegliwości towarzyszące miesiączce i uporczywy kaszel.

Syrop na przeziębienie i kaszel

Z kwiatów macierzanki można przyrządzić syrop, który jest zalecany w leczeniu przeziębienia i silnego kaszlu. W tych schorzeniach pomaga też picie herbatki z macierzanki w połączeniu z babką lancetowatą przyrządzonej w równych proporcjach i z dodatkiem plasterka cytryny. Macierzanka łagodzi też dolegliwości spowodowane skurczami żołądka. W celach leczniczych zaleca się picie dwóch szklanek herbatki dziennie. Alternatywnie można też przykładać poduszeczki wypełnione wysuszonymi, zebranymi w słoneczny dzień kwiatami i pędami. Przed snem należy podgrzać je na patelni i przykładać na bolące miejsca.

Reklama

Przygotowanie syropu z macierzanki:

Zebrane w słoneczny dzień kwiaty i pędy zwilż mokrymi dłońmi, następnie ułóż w słoiku warstwami, przesypując cukrem i lekko ugnieć. Słoik postaw w nasłonecznionym miejscu na 14 dni. Po odsączeniu pozostałe na sitku kwiaty i pędy przelej niewielką ilością wody. Następnie dolej ją do syropu. Gotowy syrop podgrzej na wolnym ogniu.

Herbatka z macierzanki:

1 łyżeczkę ziela zalej 1/4 l wrzącej wody i pozostaw do naciągnięcia. Gotowe.

Herbatka z macierzanki i babki:

Do szklanki włóż plasterek cytryny, wsyp 1 łyżeczkę mieszanki ziół i zalej wrzątkiem. Herbatkę pozostaw na około pół minuty i pij gorącą małymi łyczkami, najlepiej do pięciu razy dziennie. Pamiętaj, aby za każdym razem przygotować świeżą porcję.

Dobroczynne właściwości glistnika

Glistnik ma wyjątkowo dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Stosowany w formie leku homeopatycznego łagodzi dolegliwości towarzyszące chorobom wątroby i nerek. Doskonale oczyszcza też krew, zresztą podobnie jak wątrobę i pozytywnie działa na nasz układ trawienny, przyspieszając metabolizm. Zioło można stosować też zewnętrznie. Zalecany jest między innymi przy trudno gojących się wypryskach, odciskach i brodawkach. Z kolei sporządzona na bazie glistnika nalewka doskonale sprawdza się w leczeniu chorób oczu - takich jak na przykład zaćma - oraz poprawi ich ogólną kondycję.

Jak przygotować herbatkę z glistnika?

1 płaską łyżeczkę ziół zalej 1/4 l wody. Herbatki nie gotuj tylko zaparzaj. Pij najlepiej dwie szklanki dziennie.

Świeży sok z glistnika

Umyj świeże łodygi, liście i kwiaty, glistnika. Z jeszcze wilgotnych wyciśnij sok w sokowirówce. Sok stosuj zewnętrznie.

Glistnik w postaci środka homeopatycznego można nabyć w aptece.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy