"Magiczny" żółty proszek
Wspomaga działanie mózgu, przyspiesza trawienie, działa antynowotworowo. A w dodatku dodaje smaku potrawom. Co to za cudo? Kurkuma!
Kurkuma - popularna przyprawa, często używana w kuchni pod postacią żółtego proszku pozyskiwanego z bulwiastego kłącza. Znana jest już od starożytności, a pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Używana też jako barwnik, jest jedną z najtańszych, a zarazem najzdrowszych przypraw świata.
Kurkuma ma szerokie zastosowanie kulinarne. Jest składnikiem popularnej przyprawy curry, idealnie komponuje się z daniami mięsnymi (drobiem, jagnięciną), daniami warzywnymi oraz rybnymi - niweluje ich intensywny, nieprzyjemny zapach.
Często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy, że dodając kurkumę do codziennego menu możemy w korzystny sposób wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie bez powodu jest nazwana najzdrowszą przyprawą świata - słynie m.in. z właściwości przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, oczyszczających, żółciopędnych, antymutagennych oraz przeciwnowotworowych. Stosuje się ją do leczenia chorób, takich jak np. czerwonka, żółtaczka, kolka, katar, ospa wietrzna, a także podczas przeziębień, chorób moczowo-płciowych oraz schorzeń wątroby.
Jest silnym przeciwutleniaczem
Substancją o właściwościach terapeutycznych kurkumy jest kurkumina, odpowiedzialna też za charakterystyczną żółtą barwę. Działa przeciwutleniająco - wymiata wolne rodniki przyczyniające się do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Innymi słowy należy do antyoksydantów, które są niezwykle ważne i o których powinniśmy pamiętać. Poza tym chroni wątrobę przez szkodliwym działaniem substancji toksycznych.
Działa przeciwnowotworowo
Jak donoszą najnowsze badania nad właściwościami leczniczymi kurkumy, ma ona również właściwości antyrakowe. U osób spożywających tę przyprawę występuje mniejsze ryzyko zachorowania na raka. Liczne badania dowodzą, iż kurkuma może zapobiegać nowotworom układu pokarmowego, szczególnie jelita grubego.
Wzmacnia odporność
Kurkumina wspomaga organizm w walce z wieloma chorobotwórczymi bakteriami, wirusami oraz grzybami (również tymi wywołującymi kandydozę). Działanie przeciwbakteryjne mają też olejki eteryczne zawarte w kurkumie. Zaleca się picie naparu z tej przyprawy, wzbogaconej o miód i imbir w okresie przeziębienia czy infekcji górnych dróg oddechowych.
Chroni serce
Działanie przeciwzapalne i antyutleniające kurkumy ma znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i serca. Przyczynia się też do obniżenia poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów, zmniejszając przy tym ryzyko chorób serca i cukrzycy. Kurkumina przeciwdziała zlepianiu się płytek krwi, usprawnia krążenie i obniża ryzyko miażdżycy naczyń.
Usprawnia pracę mózgu
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles dowodzą, iż dodawanie kurkumy do potraw poprawia zdolności umysłowe, a także pobudza organizm do niszczenia białek powodujących rozwój choroby Alzheimera.
Wspomaga trawienie
Dzięki przeprowadzonym eksperymentom pewne jest, że olejki eteryczne zawarte w korzeniu kurkumy usprawniają układ trawienny - zapobiegają powstawianiu dyskomfortu trawiennego, a także przeciwdziałają powstawaniu wrzodów. Ponadto - kurkuma wspomaga odchudzanie. Regularne dodawanie przyprawy do posiłków pomoże na stałe zmienić metabolizm i przyspieszyć spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.
Dominika Gębiś