Majeranek – przyprawa o działaniu leczniczym

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Majeranek usprawnia procesy trawienne, niweluje wzdęcia, działa przeciwskurczowo, przeciwzapalnie i lekko rozgrzewająco. Ma właściwości dezynfekujące. Dobrze dodać go do sosów, grochówek lub innych dań na bazie roślin strączkowych, a także pieczonych i duszonych mięs.

Majeranek to doskonałe antidotum na różnego rodzaju dysfunkcje metaboliczne
Majeranek to doskonałe antidotum na różnego rodzaju dysfunkcje metaboliczne123RF/PICSEL

Ale majeranek to nie tylko przyprawa. Dobrze wypić napar z ziela, gdy czujemy, że łapie nas przeziębienie. Co jeszcze warto wiedzieć majeranku?

Majeranek - więcej niż smak

Nawet jeśli chcemy wykorzystać majeranek przede wszystkim jako przyprawę, koniecznie dodajmy go pod koniec obróbki termicznej. Ocalimy w ten sposób jego właściwości odżywcze i lecznicze.

Majeranek to doskonałe antidotum na różnego rodzaju dysfunkcje metaboliczne, dlatego jest często dodawany do dań ciężkostrawnych. Sprzyja procesom trawiennym i jest zalecany dla osób stosujących diety odchudzające. Medycyna naturalna rekomenduje ponadto ziele majeranku, jako naturalny lek na kaszel, katar czy problemy z zatokami.

Napar z ziela majeranku

Napar na bazie ziela jest prosty w przygotowaniu i szczególnie korzystny, gdy wypijemy go w początkowej fazie infekcji. Łyżkę majeranku zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem 10-15 minut. Po przecedzeniu i przestudzeniu pijemy, najlepiej przed snem.

Z uwagi na właściwości odkażające i przeciwzapalne napar możemy też stosować do płukania jamy ustnej i gardła. Będzie pomocny przy bólu gardła, podrażnieniach dziąseł i skłonności do aft.

Maść majerankowa

Coraz chętniej sięgamy po tak zwane babcine metody na zdrowie.

Jedną z chętniej przez nie stosowaną była maść majerankowa. Nasze babki przygotowywały ją na bazie tłuszczu wołowego. Dziś mamy wybór: możemy kupić gotową w aptece albo przygotować własną, na bazie maści ochronnej z witaminą A. Wystarczy zmieszać tę maść z zielem majeranku (w równych proporcjach), a uzyskaną z ich połączenia maź odstawić na 2-3 godziny.

Po tym czasie domowa maść majerankowa jest gotowa do użycia. Dla złagodzenia stanów zapalnych przewodów nosowych wystarczy posmarować nią płatki nosa. Maść majerankowa może być stosowana również u dzieci.

***Zobacz także***

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zespół jelita nadwrażliwego: objawy i leczenie
      Zespół jelita nadwrażliwego: objawy i leczenieInteria.tv
      Majeranek jest idealnym dodatkiem do mięs
      Majeranek jest idealnym dodatkiem do mięs 123RF/PICSEL


      Inhalacje z ziela majeranku


      Ulgę w stanach zapalnych zatok, przy uporczywym kaszlu i katarze przynieść mogą inhalacje na bazie majeranku. Do ich przygotowania wystarczą 2-3 łyżki ziela, które zalewamy wrzątkiem. Po kilku minutach nachylamy się nad naczyniem z inhalacją, nakrywamy głowę ręcznikiem i wdychając ziołowe opary udrażniamy oddech.

      Majeranek dla ciężarnych


      Zarówno suche ziele, jak i napary z majeranku to skuteczne antidotum na mdłości, z którymi nierzadko borykają się kobiety w trakcie ciąży.

      Ewa Koza, mamsmak.com
             

      ***Zobacz także***

      Zespół jelita nadwrażliwego: objawy i leczenieInteria.tv
      INTERIA.PL
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Oceń artykuł
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na