Mąka migdałowa - jak zrobić, do czego używać?
Osoby, które chcą wyeliminować gluten z diety, mogą sięgnąć po mąkę migdałową. Jej przygotowanie nie jest aż tak trudne, aczkolwiek nie do wszystkich potraw można jej używać. Mąka migdałowa jest cennym uzupełnieniem diety wegetariańskiej i wegańskiej.
Mąka migdałowa ma niezaprzeczalną zaletę: można ją spożywać na surowo. Będzie więc wartościowym dodatkiem do płatków śniadaniowych, domowego musli lub koktajli. Osoby na diecie roślinnej i bezglutenowej, diabetycy doceniają migdały za niski indeks glikemiczny. Spożywanie takich posiłków pomaga zachować prawidłowy poziom cukru we krwi.
Aby uzyskać mąkę migdałową, blanszujemy migdały, obsuszamy je i dopiero takie mielemy. Tak powstała mąka charakteryzuje się delikatną słodyczą. Poza bezglutenowymi deserami z mąką migdałową można przygotowywać nawet pizzę czy pieczywo. Stosuje się też ją do zagęśzczania sosów.
Migdały są cennym źródłem naturalnego przeciwutleniacza - witaminy E. Ponadto zawierają witaminy z grupy B: tiaminę, niacynę, ryboflawiny i kwas foliowy. Mają także spore ilości potasu, cynku, fosforu, żelaza, wapnia i magnezu, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Należy jednak pamiętać, że zbyt częste sięganie po mąkę migdałową niesie pewne niebezpieczeństwo. Jedna szklanka mąki powstaje ze zmielenia ok. 90 migdałów. Łatwo więc możemy zjeść ich za dużo. Niektórzy przestrzegają także przed poddawaniem mąki migdałowej działaniu zbyt wysokich temperatur. A to dlatego, że zawarte w niej nienasycone kwasy tłuszczowe mogą ulec utlenieniu.
W wielu przepisach nie da się całkowicie zamienić mąk zbożowych tylko mąką migdałową, ale można ją łączyć z innymi, jak mąka kokosowa czy mąka z jadalnych kasztanów. Każdy może wypracować własne kompozycje.