Reklama

Marakuja - egzotyczny owoc o wielu właściwościach

Jest superzdrowa, soczysta i pyszna. Doskonale wpływa na układ pokarmowy, oddechowy i nerwowy. Łagodzi wiele popularnych dolegliwości naszej cywilizacji. O czym mowa? O marakui - egzotycznym owocu, uznanym przez specjalistów za jeden z najzdrowszych na świecie. Jej dobroczynne właściwości nieustannie są przedmiotem badań naukowych. Bo marakuję warto jeść nie tylko ze względu na jej pyszny smak, ale przede wszystkim dla jej prozdrowotnego działania. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Co warto wiedzieć o marakui?

Marakuja pochodzi z rodziny roślin męczennicowatych. Zwana jest również owocem pasji, passiflorą i granadillą purpurową. Rośnie głównie w krajach Ameryki Południowej. Tego pysznego owocu najwięcej jest zdecydowanie w Argentynie, Brazylii oraz w Paragwaju. Można spotkać go również w Afryce, Nowej Zelandii i na Hawajach. Owoce marakui zwie się wielkimi jagodami. Trudno się dziwić, bo mogą mierzyć nawet do dziesięciu centymetrów! W środku kryją wiele, różnokolorowych nasion, które, gdy dojrzeją, wydadzą owoc w tej samej barwie. Najpopularniejsze kolory marakui to: żółty oraz ciemnofioletowy.

Reklama

Skład odżywczy passiflory

W 100 gramach marakui znajdziemy około 90 kalorii. To niemało, jednak warto zaznaczyć, że owoc pasji jednocześnie zawiera sporo składników odżywczych. Mowa o tłuszczach nienasyconych, białku, kwasie foliowym, witaminach: A, B2, B3, B6, C, E, a także minerałach: magnezie, fosforze, żelazie, potasie oraz miedzi. Cenne składniki odżywcze obecne są zarówno w pestkach, miąższu i skórce marakui. Ten owoc to prawdziwa bomba prozdrowotna! Za właściwości marakui odpowiedzialne są związki bioaktywne, które stymulują organizm do pracy i poprawiają jego funkcjonowanie. Jak zatem passiflora wpływa na zdrowie?

Działanie prozdrowotne marakui

Poprawia trawienie

Sok z marakui ma doskonały wpływ na trawienie. Poprawia pracę jelit i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Poza tym, łagodzi wiele dolegliwości układu pokarmowego. Sok z tego cennego owocu zawiera pokaźne ilości enzymów trawiennych, które zapewniają zdrowe funkcjonowanie układowi pokarmowemu.

Łagodzi objawy astmy

Naukowcy z Iranu dowiedli, że skórki z marakui mogą wspomóc leczenie astmy oraz łagodzić jej objawy. U około 70 procent pacjentów, którzy zostali poddani badaniu odnotowano zmniejszenie częstotliwości i siły świstów, a ponadto, zwiększenie wydolności oddechu. Skórka z marakui wspomaga również leczenie przeziębień i chorób dróg oddechowych. Gdy złapie nas letnia angina, warto wypić napar ze świeżej lub suszonej skórki marakui.

Uspokaja i pomaga zasnąć

Z kolei według hiszpańskich badaczy passiflora działa również uspokajająco i pomaga zasnąć. Owoc ten wykorzystywany jest w takich celach szczególnie w Ameryce Południowej. Nasiona marakui jednocześnie wykazują zdolność zmniejszania napięcia nerwowego i dodają energii w stanach obniżonego nastroju. Pozytywny wpływ na układ nerwowy marakuja zawdzięcza witaminom z grupy B, które obecne są w składzie owocu.

Obniża ciśnienie

Marakuja wykazuje również działanie obniżające ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi. Ponadto, poprawia krążenie krwi i wzmacnia serce. Te właściwości to zasługa sporej zawartości potasu.

Marakuja w kosmetyce

Patrząc na bogaty skład passiflory, nietrudno domyślić się, że owoc ten świetnie wpływa na skórę. Z tego powodu coraz częściej pojawia się w składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Prawdziwą furorę robi olejek z marakui, który sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery. Głęboko nawilża i odżywia skórę, rozjaśnia przebarwienia, a także hamuje procesy starzenia się. Można kupić go w dobrych drogeriach i sklepach z naturalnymi kosmetykami.

Zastosowanie w kuchni

Marakuja to owoc niezwykle soczysty i orzeźwiający o smaku słodko-kwaśnym. Idealnie sprawdzi się podczas upalnych dni. Jest pyszna zarówno, gdy jemy ją w postaci surowego owocu, jak i w formie deserów. Można śmiało dodawać ją do napojów, ciast, sałatek owocowych, lodów, galaretek, jogurtów czy koktajli. Wzbogaci również smak pieczonych mięs.

Gdzie kupić marakuję w Polsce?

W Polsce niestety marakuja nie rośnie, ale spotkamy ją często w dużych supermarketach. Owoc możemy kupić również w suszonej lub sproszkowanej postaci.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy