Masz ochotę na nową surówkę?
Poprawa odporności, usprawnienie metabolizmu i pracy jelit, utrwalanie uczucia sytości, duże dawki witamin i składników mineralnych – to podstawowe atuty warzyw. Choć dobrze je znamy, wciąż jemy za mało warzyw. Dziś mamy dla ciebie pomysł na dwie nowe surówki.
Kultowa marchewka z jabłkiem, kiszona kapusta i buraczki ćwikłowe już ci się przejadły? Szukaj nowych pomysłów na podawanie i łączenie warzyw. Tych nigdy za wiele. Warzyw w diecie nie muszą ograniczać nawet diabetycy. One, w odróżnieniu od owoców, mają zdecydowanie mniejsze dawki cukru, są też niskokaloryczne.
Również osoby będące w trakcie diety odchudzającej mogą dzięki warzywom uratować swój jadłospis. To ważne zwłaszcza na początku drogi, gdy jeszcze rozciągnięty żołądek domaga się większych porcji. Warzywa są skarbnicą błonnika, który wypełnia żołądek, a do mózgu wysyłany jest komunikat, że jesteśmy syci. Dzięki temu łatwiej ograniczyć ilość spożywanych w ciągu doby kalorii.
Choć zgodnie z zaleceniami diety surowej nie powinno się łączyć warzyw i owoców, z uwagi na walory smakowe dopuszczalne są dwa wyjątki. Mowa o jabłku i cytrynie, które doskonale komponują się z warzywami i dopełniają ich gamy smakowe. W dzisiejszych propozycjach uwzględniamy oba owoce.
Składniki pierwszej surówki:
- średniej wielkości czarna rzodkiew;
- dwa ogórki kiszone;
- małe jabłko.
Umytą rzodkiew delikatnie obieramy ze skórki i trzemy na tarce o drobnych oczkach. Ogórki ścieramy używając tarki ze średniej lub dużej wielkości oczkami. Umyte jabłko kroimy w drobną kosteczkę. Mieszamy wszystkie składniki, przekładamy surówkę do szklanej miski, nakrywamy talerzykiem i odstawiamy na minimum 30 minut do lodówki, żeby, kolokwialnie mówiąc, się przegryzła. Serwujemy do ciężkostrawnych dań mięsnych i mącznych, dobrze komponuje się smakowo również z rybami. Ta surówka to prawdziwy katalizator trawienny.
Składniki drugiej surówki:
- trzy liście świeżego jarmużu;
- dwie marchewki;
- ogórek kiszony;
- sok z cytryny;
- łyżeczka czarnuszki;
- łyżeczka białego sezamu.
Dokładnie umyte i osuszone liście jarmużu rozgrabiamy w palcach starannie usuwając przerośnięte żyłki. Surówka smakuje najlepiej, gdy liście porwiemy na cząstki o średnicy 1-2 centymetrów. Tak przygotowany jarmuż wkładamy do szklanej miski i obficie skrapiamy sokiem z całej cytryny, dodajemy drobno pokrojonego ogórka, starannie mieszamy i odstawmy na 30-40 minut.
Ten czas jest potrzebny, by kwaśna cytryna i ogórek kiszony złamały kapuściane nuty smakowe liści jarmuż, dlatego ważne, by jego kawałki były małe. Umytą marchew trzemy na tarce o średnich oczkach i dodajemy do miski z jarmużem. Wsypujemy ziarna sezamu i czarnuszki, ponownie dokładnie mieszamy i podajemy do dań na bazie makaronów, potraw mięsnych, a także wytrawnych pierogów.
Ewa Koza, mamsmak.com