Reklama

Menopauza - co zamiast hormonów?

Przekwitanie to nie choroba, ale potrafi dać się mocno we znaki. Każda kobieta w jakimś stopniu odczuwa przykre skutki wygasania pracy jajników i spadku żeńskich hormonów. Ponad 70 proc. z nas trudno przejść przez klimakterium bez wsparcia. Nim zdecydujemy się na hormonalną terapię zastępczą (HTZ), czyli przepisywane przez ginekologów środki z estrogenami i progesteronem, warto przetestować naturalne metody.

U wielu pań w okresie przekwitania akupunktura - czyli nakłuwanie igłami - przynosi równie dobre efekty jak HTZ. Redukuje uderzenia gorąca i nocne poty, poprawia nastrój, jakość snu. Najlepiej wy brać gabinet, w którym przyjmuje lekarz, a nie naturoterapeuta po kursie. Tylko lekarz potrafi prawidłowo ocenić ogólny stan zdrowia.

Jako alternatywę dla HTZ zaleca się 7-10 zabiegów akupunktury raz w tyg. Przy silnych objawach ich liczbę zwiększa się do kilkunastu. Cały cykl można powtórzyć, nie wcześniej niż po pół roku od ostatniej wizyty.

Preparaty ziołowe

Japonki przechodzą klimakterium bardzo łagodnie, a to dzięki dużej ilości soi w ich diecie. Soja bowiem zawiera fitoestrogeny, substancje działające podobnie jak żeńskie hormony płciowe. Dieta azjatycka dostarcza ich ok. 100 mg na dobę, typowe zachodnie jedzenie poniżej 5 mg. Terapeutyczna dawka to minimum 60 mg dziennie. Fitoestrogeny łagodzą przykre objawy przekwitania. Dlatego warto codziennie zażywać suplementy z soi czy koniczyny czerwonej.

Reklama

Preparaty z wyciągiem z pluskwicy groniastej i dzięgiela chińskiego pobudzają do działania naturalne kobiece hormony. W ten sposób, podobnie  jak fitoestrogeny, zmniejszają przykre objawy. Efekty terapii powinny być widoczne po 2-3 mies. Nie należy łączyć terapii substancjami roślinnymi z HTZ. Kobiety, które chorowały na raka piersi, macicy, jajnika na własną rękę nie powinny brać nawet suplementów.

Refleksoterapia

Uciskanie określonych punktów na stopach rozładowuje napięcie, dodaje energii, pobudza krążenie krwi i limfy. Już po kilku wizytach u refleksoterapeuty ustępuje wiele dolegliwości, np. kłopoty ze snem, brak sił, depresyjny nastrój, niepokój, huśtawka emocjonalna.

Usprawnia się wydzielanie hormonów przez przysadkę mózgową, nadnercza i tarczycę. To istotne, gdy zaczyna brakować estrogenów i progesteronu. Prawidłowy zabieg trwa nie krócej niż godzinę, a pełny cykl obejmuje 15 seansów, 2-3 razy w tygodniu.

Pożyteczne nawyki dojrzałej kobiety

Dieta - ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i tłustych dań, silnie aromatycznych warzyw (cebuli, czosnku, porów) i ostrych przypraw (pieprzu, chili, curry).

Ruch - gimnastyka dwa razy w tygodniu, co najmniej po 30 min. Codzienny 30-minutowy spacer szybkim krokiem lub marsz.

Używki - najlepiej zrezygnować z alkoholu. Potęguje on uderzenia gorąca i zlewne poty, (wyjątkowo silne po czerwonym winie). Palenie papierosów osłabia kondycję i zmniejsza skuteczność preparatów z fitoestrogenami.

Więcej w serwisie:

Dzięki nim schudniesz. Na efekty nie trzeba długo czekać!

Ocet jabłkowy: Sekret idealnej cery gwiazd

Dieta za grosik: Ziemniaki przyspieszają przemianę materii

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: menopauza | dieta | preparaty | sekret | Sekret | ocet | ziemniaki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy