Mięso mielone wycofane ze sklepów. Powodem salmonella
Główny Inspektorat Sanitarny apeluje o ostrożność! W jednej z pięciu próbek mięsa mielonego, dostępnego w dużej sieci handlowej wykryto salmonellę! Który produkt zostaje wycofany i jakie zalecenia wydano konsumentom?
Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawił się niepokojący komunikat, dotyczący mięsa mielonego „Rzeźnik”, produkowanego przez Zakłady Przemysłu Mięsnego Biernacki, dostępnego w dużej sieci handlowej. Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła w jednej z pięciu próbek tego mięsa salmonellę - Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega klientów przed spożywaniem tego produktu!
- czytamy na stronie.
Szczegóły dotyczące produktów:
Nazwa produktu: Rzeźnik Codzienna Dostawa, Mięso mielone wołowe 400G. Numer partii: 00814922. Termin przydatności do spożycia: 02.03.2022
Producent: Zakłady Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o. Golina, ul. Dworcowa 47D, 63-200 Jarocin, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 30063801 WE.
Po otrzymaniu informacji o niezgodnym wyniku badań natychmiast wszczęto procedurę wycofania z rynku zakwestionowanej partii mięsa. Organy urzędowej kontroli żywności monitorują proces wycofywania partii z obrotu.
Główny Inspektorat Sanitarny przekazał także zalecenia dla konsumentów:
- czytamy.
Salmonella to rodzaj pałeczek Gram-ujemnych, należący do rodziny Enterobacteriaceae. W obrębie dwóch gatunków, Salmonella bongori i Samonella enterica, dotychczas zidentyfikowano ponad 2500 różnych serotypów lub podserotypów. Salmonella to wszechobecna i odporna bakteria, która może przetrwać kilka tygodni w suchym środowisku i kilka miesięcy w wodzie.
Bakterie Salmonelli są szeroko rozpowszechnione u zwierząt domowych i dzikich. Występują u zwierząt hodowanych na mięso, takich jak drób, świnie i bydło oraz u zwierząt domowych - kotów, psów, ptaków i gadów np. żółwi.
Salmonelloza u ludzi jest na ogół przenoszona przez spożycie skażonej żywności pochodzenia zwierzęcego, takiej jak jaja, mięso, drób czy mleko. Chorobą można zarazić się także drogą fekalno-ustną, przez kontakt z zakażonymi zwierzętami, w tym zwierzętami domowymi. Co ważne, często nie wykazują one żadnych oznak choroby!
***
Zobacz również: