Mity na temat oczyszczania
Wiosna to idealny czas na detoks. Spośród wielu sposobów na oczyszczanie wybierzmy te skuteczne i bezpieczne dla zdrowia.
W aptekach i drogeriach jest mnóstwo „detoksykujących” środków, a w gazetach i na stronach internetowych znajdziemy zatrzęsienie informacji o dietach oczyszczających.
Ale czy oczyszczanie jest naprawdę konieczne? I czy „rewelacyjne” metody faktycznie działają? Wybierzmy te sprawdzone, bo organizm bez toksyn to lepsze zdrowie, dobre samopoczucie i zgrabniejsza figura!
1. Nasze organizmy są zatrute toksynami i dlatego trzeba przeprowadzić gruntowne oczyszczanie organizmu.
Tak. W produktach, które zjadamy, znajdują się różne zanieczyszczenia, dlatego warto się ich systematycznie pozbywać, aby organizm funkcjonował prawidłowo.
Układ trawienny jest tak skonstruowany, by dzięki wątrobie czy nerkom samodzielnie oczyszczać się z toksyn, substancji chemicznych i innych odpadów przemiany materii.
Jednak nasza żywność nie jest czysta ekologicznie i tych „trucizn” jest za dużo, by organizm dał sobie radę sam. Warto go odciążyć. Ale trzeba to robić rozsądnie.
Jedynym skutecznym sposobem na całkowite oczyszczenie jest wprowadzenie zdrowej diety na stałe. Unikajmy konserwowanej żywności (np. gotowych dań w słoikach i puszkach), kupujmy raczej produkty naturalne i lokalne.
Wybierając owoce oraz warzywa, szukajmy sezonowych, wówczas mamy gwarancję, że są naprawdę świeże, oraz... brzydkich – przy ich uprawie nie stosowano chemii! Dobrze byłoby też zrezygnować z jedzenia w restauracjach typu fast food, a na co dzień posiłki przygotowywać samodzielnie.
2. Zioła oczyszczają i należy jak najczęściej pić ziołowe herbatki.
Tak/Nie. Medycyna ludowa opiera się na doświadczeniu, ale badań klinicznych na skuteczność takich kuracji nie ma. Niektóre zioła rzeczywiście mają pewne działanie oczyszczające.
Należą do nich np.: bratek, wiązówka błotna, łopian większy, koper włoski. Gotowe kompozycje znajdziemy w aptekach lub sklepach zielarskich (nie kupujmy ziół nieznanego pochodzenia).
Napary należy pić z umiarem – wskazania znajdziemy na opakowaniach. Pamiętajmy też, że picie ziół to tylko doraźny sposób na oczyszczenie, nie pomoże osobom, które odżywiają się niezdrowo.
3. Odchudzanie i głodówka pomagają w pozbywaniu się zanieczyszczeń z organizmu.
NIE. Efektem gwałtownego odchudzania, podczas którego traci się np. 10 kilogramów w ciągu miesiąca, jest zakwaszenie organizmu produktami, które powstają w wyniku spalania tłuszczu.
Prawdą jest natomiast, że większość z nas je za dużo, więc jeśli odchudzanie rozumiemy jako zmianę nawyków żywieniowych, to rzeczywiście po pewnym czasie stosowania zdrowej diety organizm się oczyści. Ważne jest jednak nie tylko to, ile jemy, ale także co jemy.
4. Należy raz na jakiś czas oczyścić wątrobę i nerki – najlepiej domowymi środkami.
Tak/Nie. Niektóre z tego typu kuracji przynoszą zamierzony efekt. Można na przykład pić oliwę w celu oczyszczenia wątroby albo wodę, w której gotowały się obierki ziemniaczane, by oczyścić nerki.
Z takich metod mogą jednak bezpiecznie korzystać tylko osoby zdrowe, dlatego należy koniecznie porozmawiać z lekarzem i zapytać, czy – i jak – możemy przeprowadzić taką kurację.
Na przykład picie oliwy może co prawda pomóc pozbyć się drobnych złogów w woreczku żółciowym, jednak w przypadku, gdy kamień jest duży, nie wolno stosować takiej kuracji – kamień mógłby utknąć w przewodzie żółciowym.
5. Picie dużej ilości wody pomaga wypłukać nadmiar toksyn.
TAK. Woda wiąże błonnik w organizmie, co z pewnością wspomaga oczyszczanie jelit. Dzięki temu sprawniej się opróżniają, a zbędne produkty przemiany materii szybciej opuszczają organizm.
Wcale nie musimy dużo pić, by pozbyć się toksyn, wystarczy około 1,5 litra. I nie musi to być woda, działanie oczyszczające mają też herbata, herbatki ziołowe, soki warzywne. A jeżeli decydujemy się na wodę, raczej unikajmy mineralnej sprzedawanej w plastikowych butelkach. Większość z nich zawiera szkodliwy związek o nazwie bisfenol A (BPA). Lepiej zainwestować w filtr węglowy.
6. Warto stosować dietę sokową, by oczyścić organizm.
Tak/Nie. Jeśli są to własnoręcznie robione soki warzywne, to oczywiście można je pić, aczkolwiek dużo lepszym pomysłem jest po prostu jedzenie warzyw i to przez cały rok.
Zdrowiej jest zjeść oskrobaną marchewkę, niż wypić wyciśnięty z niej sok. Każda obróbka, nawet ta mechaniczna, pozbawia zarówno warzywa, jak i owoce pewnej ilości składników odżywczych.
Na dodatek przy wyciskaniu soku części, w których jest najwięcej błonnika, a więc te, które wspomagają oczyszczanie jelit, stają się odpadami. Samo picie soków jest oczywiście zdrowe, wątpliwy jest natomiast efekt oczyszczający takich kuracji.
7. Regularne wykonywanie lewatywy lub hydrokolonoskopii oczyści jelita ze złogów.
Tak/Nie. Gdy ktoś miewa częste obstrukcje, lewatywa czy hydrokolonoskopia rzeczywiście mogą doraźnie pomóc. Jednak przy braku tego typu dolegliwości, nie ma sensu korzystać z takich zabiegów.
Żeby oczyścić jelita, lepiej jest pobudzić ich perystaltykę, na przykład wprowadzając do jadłospisu więcej błonnika. Jeśli mimo wszystko chcielibyśmy przeprowadzić lewatywę, najlepiej porozmawiać z lekarzem, który podpowie, jak często i w jaki sposób należy przeprowadzić taki zabieg.
URZĄDZENIA TYPU Detox, Hydrosana
Obietnica: „Moczenie stóp w jonizowanej wodzie usuwa toksyny. Dowód – zmiana koloru wody”.
Fakt: Zmiana koloru wody to efekt reakcji chemicznej, która nie ma nic wspólnego z toksynami. Warto też wiedzieć, że tego typu urządzenia nie zostały zarejestrowane w Polsce jako urządzenia medyczne.
PLASTRY detoksykujące na stopy
Obietnica: „Plastry na stopy podnoszą odporność, usprawniają krążenie krwi”.
Fakt: Nie ma na to dowodu. Co więcej, w USA w 2009 r. producenci oczyszczających plastrów Kinoki przegrali proces wytoczony im przez Federalną Komisję Handlu i za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji musieli zapłacić wysoką grzywnę.
TABLETKI I PŁYNY detoksykujące
Obietnica: „Regularne spożywanie specyfików usuwa z organizmu szkodliwe substancje”.
Fakt: Tego typu produkty zawierają najczęściej zioła, witaminy i mikroelementy. Jeżeli zostały dopuszczone do sprzedaży w Polsce jako suplementy diety, to nie zaszkodzą, jednak też nie oczyszczą organizmu.
Tekst: Magda Patryas