Reklama

Reklama

Na dobre samopoczucie

Jaką profilaktykę przeciwżylakową powinnaś zastosować, byś jak najdłużej nosić mogła krótkie sukienki?

Masaż

Wykonuj go nawet kilka razy dziennie. Usiądź z wyprostowanymi nogami, posmaruj je żelem przeciw żylakom i delikatnie masuj w kierunku od stóp do ud. Właściwe krążenie nogom przywróci naprzemienny, ciepły i zimny prysznic. Pozycja senna Podniesienie na stałe tyłu łóżka o 10 cm i spanie w takiej pozycji cofa zmiany żylakowe. Mniej skuteczne jest podkładanie pod nogi wałka lub poduszki.

W firmie

Przy biurku trzymaj nogi wyciągnięte do przodu. Gdy kolano jest zgięte, transport krwi i limfy zostaje zahamowany - wtedy łydki i stopy zaczynają obrzmiewać i boleć. Dlatego co pewien czas warto przybrać na kilka minut pozycję amerykańską - unieść stopy o 10 - 15 cm powyżej serca, opierając je na stole. Gdy w latach 90. w prasie pojawiło się zdjęcie byłego wiceprezesa NBP Andrzeja Olechowskiego z nogami na biurku, komentowano ten fakt z oburzeniem. Jedynie flebolodzy, lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób żylnych, popierali takie zachowanie.

Reklama

Urlop

Wycieczki w góry są rewelacyjną metodą na żylaki: intensywne ruchy mięśni i niższe ciśnienie atmosferyczne to ulga dla nóg. Nie wolno: brać zbyt ciepłych kąpieli, sauny, depilować nóg gorącym woskiem, opalać nóg na czerwono (wysoka temperatura nasila zmiany żylakowe).

13/2010

Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: samopoczucie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje