Reklama

Reklama

Nad otyłością można zapanować

- Otyłości tak naprawdę nie da się pokonać, ale można nad nią zapanować - mówi specjalista od odchudzania i ds. leczenia otyłości.

PAP Life: Jak, na co dzień możemy walczyć z otyłością czy chociażby z nadwagą? Jak możemy ich uniknąć?

Konrad Gaca: Zarówno w zapobieganiu otyłości, jak i w codziennej walce z tą chorobą, kluczowa jest wiedza - o prawidłowym odżywianiu, żywności i o swoim ciele. W zapobieganiu otyłości szczególnie ważne są nawyki żywieniowe, regularne posiłki, aktywność, regeneracja, ale w leczeniu otyłości to już nie wystarcza. Musimy pamiętać, że otyłość jest chorobą, która wymaga opieki specjalisty i systemowego podejścia.

Pierwszym krokiem w leczeniu otyłości jest uświadomienie sobie problemu i chęć zmiany, drugim silna motywacja. Dopiero wtedy warto przejść do konkretnych działań: zmiany jadłospisu (najlepiej, jeśli będzie stworzony przez specjalistę i dostosowany indywidualnie), stopniowo wprowadzanej aktywności dostosowanej do możliwości pacjenta i obowiązkowo: odpowiedniej regeneracji. Otyłości tak naprawdę nie da się pokonać, ale można nad nią zapanować. Najbezpieczniej zrobić to ze specjalistą i przy emocjonalnym wsparciu bliskiej osoby. Wtedy warunki do leczenia otyłości są najbardziej sprzyjające.

Reklama

Czy Polacy są świadomi tego, że są jednym z najszybciej tyjących narodów?

- Myślę, że świadomość tego problemu z roku na rok rośnie. Również dlatego, że poświęciłem edukacji sporą część mojej aktywności zawodowej, w każdej wypowiedzi i każdym artykule, który piszę, staram się podkreślać niebezpieczeństwo tego zjawiska i znaczenie, jakie nasze codzienne nawyki przekazywane młodszym pokoleniom mają dla naszego zdrowia i naszej kondycji - nie tylko fizycznej, również psychicznej. Otyłość mocno wpływa na samopoczucie, pewność siebie i umiejętność czerpania radości z życia. Dlatego tak często otyłości towarzyszy depresja i załamanie. Warto pamiętać o tym, że lecząc otyłość, bardzo często ratujemy życie.

Czy Polacy czynią coś w tym kierunku, żeby - w dobie mody na bycie fit - odwrócić te statystyki?

- Na szczęście da się zauważyć znaczną poprawę w podchodzeniu do aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania - zwłaszcza w pokoleniu Y, które coraz bardziej świadomie korzysta z wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia. Gorzej jest wśród dzieci, zwłaszcza 11-latków, a także ich rodziców - pielęgnowana w nich od najmłodszych lat skłonność do wyrażania uczuć za pomocą jedzenia lub słodkich upominków, a także ciężka, tradycyjna polska kuchnia, nie wpływają pozytywnie na ich sylwetki i zdrowie.

Na szczęście pomaga nam skłonność do budowania społeczności - choćby na portalach społecznościowych. Wielu spośród moich pacjentów tworzy na Facebooku grupy, w których wzajemnie motywują się do ćwiczeń, przygotowywania posiłków. Kiedy jedna osoba ma kryzys - pozostałe wspierają ją i motywują. To już duży krok w stronę poprawy sytuacji - osoby otyłe mają często duże problemy z kontaktami z otoczeniem ze względu na to, że wstydzą się swojej wagi. Mam nadzieję, że panujący obecnie trend na bycie fit pomoże Polakom odpowiednio komponować swoje posiłki i pracować nad kondycją. Ważne, by mieć świadomość, że gdy nie jesteśmy już w stanie poradzić sobie z naszą wagą, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Z Konradem Gacą - specjalistą od odchudzania i ds. leczenia otyłości, prezesem Stowarzyszenia Walki z Otyłością "FatKillers" oraz trenerem osobistym i specjalistą żywieniowym - rozmawiała Paulina Persa. (PAP Life)

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy