Reklama

Nadmierna senność w ciągu dnia: Objawy, przyczyny

Drzemka goni kolejną drzemkę, nie masz siły podnieść się rano z łóżka, a tym bardziej wychodzić z domu, ciągle się pokładasz i ten rytuał codziennie się powtarza, mimo że masz za sobą kilkanaście godzin snu? Nie ignoruj tych pozornie banalnych objawów, bo przyczyny mogą być znacznie poważniejsze niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Nadmierną senność w ciągu dnia lekarze często wiążą ze schorzeniami o rozmaitym podłożu; m.in. z bezdechem sennym, anemią, cukrzycą, niedoczynnością tarczycy czy mononukleozą. Winne bywają też nieodpowiednio dobrane leki. Co zrobić, aby skutecznie eliminować kłopotliwą przypadłość? Jakie badania wykonać? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie poniżej.

Jakość snu to nie banał

Jakość snu podobnie jak stan skóry, włosów czy paznokci to najlepszy barometr kondycji naszego organizmu. Jeśli mimo kilkugodzinnego snu w nocy, w ciągu dnia nadal odczuwasz chroniczne zmęczenie, powieki same ci opadają i nie masz energii do życia, upewnij się, czy przyczyna dokuczliwej dolegliwości nie ma związku z chorobami. Gdzie szukać powiązań?

Bezdech senny

Przyczyna nadmiernej senności w ciągu dnia bardzo często tkwi w chrapaniu. Wydawanie charakterystycznych, zwykle bardzo nieprzyjemnych dla partnera, dźwięków oznacza, że nasze drogi oddechowe nie są drożne i uległy zwężeniu albo zablokowaniu, przez co do naszego organizmu nie trafia odpowiednia ilość powietrza, powodując bezdechy senne. Efekt jest taki, że - często nawet o tym nie pamiętając - wybudzamy się w nocy, by móc zaczerpnąć tchu i tym samym skazujemy się na przerywany sen, a nasz organizm nie regeneruje się w nocy w odpowiednim stopniu.

Reklama

Objawów bezdechu nie wolno ignorować. Jeśli badanie MSLT, podczas którego mierzony jest średni czas zasypiania, potwierdzi przypadłość, należy ją leczyć. Stosowane są dwie metody: leczenie farmakologiczne lub operacyjne.

Winne mogą być leki nasenne

To, że chce nam się spać nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia, może mieć bezpośredni związek z przyjmowaniem niektórych leków nasennych - kolejną dawkę łykamy zwykle wtedy, gdy w organizmie działa jeszcze środek przyjęty poprzedniego wieczora. Rozwiązaniem jest odstawienie leków i wypróbowanie innych metod ułatwiających zasypianie.

Anemia

Jeśli nadmiernej senności towarzyszą inną niepokojące objawy, takie jak nadmierne osłabienie, bladość skóry, bóle głowy, łamliwości włosów czy paznokci, jest niemal pewne, że zmagasz się z anemią. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości należy wykonać morfologię krwi. (Pamiętaj, że kluczowa jest liczba czerwonych krwinek, poziom hemoglobiny i hematokryt) oraz oznaczyć poziom żelaza w surowicy. Najlepszą bronią w walce z anemią jest odpowiednio zbilansowana dieta bogata w czerwone mięso i zielone warzywa oraz suplementacja preparatów eliminujących niedobory żelaza.

Powikłanie cukrzycy

Jeśli nadmierna senność pojawia się nagle u osób, u których wcześniej nie występowały zaburzenia snu i w bardzo szybkim tempie postępuje, najczęściej jest diagnozowana jako powikłanie cukrzycy. U starszych osób związane jest to zwykle z wysokim stężeniem glukozy. U młodszych przyczyną bywa kwasica ketonowa (stan, w którym dochodzi do zakwaszenia organizmu).

Mononukleoza

Uczucie nadmiernej senności mieści się także w rejestrze objawów objawów mononukleozy, czyli choroby zakaźnej wywoływanej przez wirus Epsteina-Barra. Przy podejrzeniu tego schorzenia należy wykonać badania krwi i USG śledziony.

Niedoczynność tarczycy

Przewlekła senność często idzie w parze nie tylko z cukrzycą czy anemią, ale także bardzo często ma podłoże endokrynologiczne i towarzyszy niedoczynności tarczycy. Najlepszą metodą diagnostyczną jest w tym przypadku oznaczenie poziomu TSH i wykonanie innych badań zalecanych przez endokrynologa. Aby terapia przyniosła rezultaty, niedobór hormonów tarczycy trzeba uzupełnić farmakologicznie - zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wczesna ciąża

Wskazując na przyczyny nadmiernej senności nie można pominąć, że należy ona do grona typowych objawów ciąży we wczesnej fazie. Organizm kobiety, w którym zachodzą zmiany i dochodzi do zaburzeń hormonalnych, po prostu domaga się dłuższej regeneracji, a tym samym większej ilości snu.

Infekcje

Przypadłość często występuje też podczas infekcji wirusowych i bakteryjnych lub po ich przebyciu. Na szczęście, w tym przypadku nadmierna senność zwykle po kilku dniach mija.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy