Nagietek – naturalnie w stronę zdrowia
Nagietka od wieków doceniają Francuzi. W Polsce jest uprawiany w ogródkach, ale występuje też w stanie dzikim. Cieszy oczy, jednak nie zatrzymujmy się na jego walorach estetycznych. Kwiaty, a dokładniej ich intensywnie pomarańczowe listki, mają wszechstronne działanie lecznicze, chętnie wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Warto poznać ich właściwości.
Kwiaty nagietka mogą być używane jako przyprawa kuchenna, dodatek do sałatek czy kanapek. Bez problemu przygotujemy z nich napar czy odwar. Do naparu potrzebna będzie łyżeczka suszonych liści nagietka, którą wsypujemy do filiżanki i zalewamy wrzątkiem. Parzymy 10 minut i pijemy przed posiłkiem. Do przygotowania odwaru potrzebujemy 30 gramów suszonych kwiatów i liści. Wsypujemy je do litra gotującej się wody, odstawiamy na 10 minut. Pijemy do trzech filiżanek na dobę.
Wartości odżywcze
Pomarańczowe listki nagietka to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Karoteny nagietka przechodzą w przewodzie pokarmowym człowieka w witaminę A i tym tłumaczy się silne jego działanie w leczeniu śluzówek, oczu, krwi, dróg moczowych, mięśni, kości i skóry. Z kwiatów pozyskamy związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witaminę C, witaminy z grupy B i sole mineralne.
Zawierają też saponiny i alkohole triterpenowe, ich estry, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny. Bogactwo substancji aktywnych i ich wysokie stężenie dają roślinie wszechstronne działanie lecznicze. Kiedy nagietek jest szczególnie polecany?
Ochrona przewodu pokarmowego
W dobie wysokoprzetworzonej żywności coraz częściej borykamy się z dyskomfortem trawiennym. Napary z nagietka są pomocne przy problemach metabolicznych, a także dla osób zagrożonych chorobą wrzodową. Nagietek działa ochronnie na śluzówki żołądka i jelit oraz stymuluje procesy ich regeneracji. Ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, skutecznie niszczy drobnoustroje, które odpowiadają za stany zapalne śluzówek. Działa regulująco na stany skurczowe w przewodzie pokarmowym. Zwiększając ilość soków żołądkowych i żółci stymuluje procesy trawienne.
Łagodzi stres
Napar z nagietka pomaga przy zaburzeniach miesiączkowania, łagodzi bóle menstruacyjne i objawy PMS. Jest zalecany pomocniczo przy leczeniu stanów lękowych i depresji. Może być stosowany również zewnętrznie do łagodzenia podrażnień śluzówek, świądu, upławów i w trosce o higienę miejsc intymnych.
Ochrona skóry i śluzówek
Nagietek ma nie tylko właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest też skuteczną bronią do walki z paciorkowcami i gronkowcami. Stąd jest rekomendowany do leczenia stanów zapalnych gardła, krtani, jamy ustnej oraz przy zapaleniu spojówek.
Z jego właściwości chętne korzysta przemysł kosmetyczny. Produkty na bazie nagietka są polecane dla suchej i wrażliwej skóry oraz przy problemach z zaskórnikami, trądzikiem (nie tylko młodzieńczym) i łuszczeniu się naskórka. Maści z nagietka przyspieszają gojenie uszkodzeń i prawidłowy wzrost nabłonka. Są skuteczne nie tylko przy drobnych urazach, ale też odleżynach, odmrożeniach czy poważnych stanach zapalnych skóry.
Ewa Koza, mamsmak.com